ارتباط در واتساپ برای مشاوره در مورد این محتوا

درباره شیخ مفید Sheikh Mufid چه می دانید؟

بیوگرافی و زندگینامه کامل مرحوم شیخ مفید

درباره شیخ مفید Sheikh Mufid چه می دانید؟

بیوگرافی و زندگینامه کامل مرحوم شیخ مفید

درباره شیخ مفید Sheikh Mofid چه می دانید؟
بیوگرافی و زندگینامه کامل شیخ مفید Shaykh Mufid
محمّد بن محمّد بن نُعمان ملقب به شیخ مُفید و مشهور به ابن المعلّم، فقیه و متکلم و از علمای برجسته تشیعدر سده ۴ هجری قمری بود.
شیخ مفید در روز یازدهم ذیقعده سال 336 یا 338 ق در نزدیکی شهر بغداد زاده شد.
Biography and complete biography of Shaykh Mufid
Muhammad ibn Muhammad ibn Nu’man, nicknamed Sheikh Mufid and known as Ibn al-Mu’allim, was a jurist and theologian and was one of the prominent scholars of Shi’ism in the 4th century AH.
Sheikh Mofid was born on the eleventh day of Dhiqaadah in 336 or 338 AH near the city of Baghdad.بیوگرافی و زندگینامه کامل مرحوم شیخ مفید


عکس محصول بیوگرافی و زندگینامه کامل مرحوم شیخ مفید

توضیحات کامل مطلب بیوگرافی و زندگینامه کامل مرحوم شیخ مفید


در بین دانشمندان بزرگ ما كه در اعصار مختلف می زیسته اند، مفاخر و نوابغ بسیاری بوده اند كه امروز هر كدام مایه اعتبار و سند افتخار جهان شیعه به شمار می آیند. ولی از بین آن ها شیخ مفید جایگاه خاصی دارد كه از هر جهت وی را از سایرین ممتاز می گرداند.

ولادت شیخ مفید

محمّد بن محمّد بن نُعمان ملقب به شیخ مُفید و مشهور به ابن المعلّم، فقیه و متکلم و از علمای برجسته تشیعدر سده 4 هجری قمری بود. شیخ مفید در روز یازدهم ذیقعده سال 336 یا 338 ق در نزدیکی شهر بغداد زاده شد.

 

تحصیلات شیخ مفید

شیخ مفید قرآن و علوم مقدماتی را پیش پدرش فراگرفت. بعد از آن برای ادامه تحصیل همراه وی به شهر بغداد رفت و توانست از محدثان، متکلمان و فقهای برجسته شیعه و سنی بهره ببرد.

 "تبلیغات ویژه فان طب"

شیخ صدوق، ابن جنید اسکافی، ابن قولویه، ابوغالب زراری و ابوبکر محمّد بن عمر جعابی از معروف ترین استادان شیعی شیخ مفید بوده اند.

شیخ مفید پیش حسین بن علی بصری مشهور به جُعَل از اساتید بزرگ معتزله و ابویاسر شاگرد متکلم نامی ابوالجیش مظفر بن محمد خراسانی بلخی علم کلام آموخت.

وی همچنین به پیشنهاد ابویاسر در مجلس درس علی بن عیسی رمانی دانشمند مشهور معتزلی شرکت کرد. 

 

شیخ مفید از حدود 40 سالگی ریاست شیعیان را در فقه، کلام و حدیث عهده دار شد و در دفاع از عقاید و باورهای تشیع، با عالمان دیگر مذاهب گفتگوو مناظره میکرد.

درباره آغاز امامت حضرت مهدی موعد(عج) چه می دانید؟

لقب شیخ مفید

به گفته شوشتری و خوانساری، لقب مفید از جانب رمانی به شیخ نعمان داده شده است.

ولی بعضی از اقوال دیگر، لقب مفید را برخاسته از گفت وگوی علمی بین ابو نعمان و قاضی عبدالجبار می دانند.

بعضی مانند ابن شهر آشوب بر این باورند که لقب مفید از جانب امام غایب به او داده شده است. امام غایب شیعیان در نامه ای ابن نعمان را به این لقب خوانده است.

مک درموت معنای مفید را سودمند برای امام غائب و آموزنده و فایده رسان برای شاگردانش می داند.

بعضی گفته اند لقب «مفید» را علی بن عیسی معتزلی در دوران جوانی، در نتیجه گفتگو با وی به او داد.

 

تالیفات شیخ مفید

علم، کلام و عقاید: « اوائل المقالات»، « شرح عقاید صدوق»، « اجوبه المسائل السرویه» و« نکت الاعتقادیه»، کتاب های شیخ عظیم الشأن، مرحوم مفید در این بستر فکری فرهنگی است.

علم فقه: « المقنعه» شیخ صاحب عناوین بسیاری در فقه است که احکام و وظائف شرعی در ابواب گوناگون آن توضیح داده شده است.

« الاعلام»،« المسائل الصاغانیه»،« جوابات اهل الموصل فی العدد الرویه» و« جواب اهل الرقه فی الاهله و العدد» از دیگر آثار این فرزانه فرهمند در زمینه فقه است.

همه چیز درباره کلیسای زیبای لاس لاخاس کلمبیا

اخلاق اسلامی: «امالی» شیخ، پیرامون اخلاق اسلامی و فضایل انسان است.

حدیث: اهمیت ولایت، لزوم پیروی از امام (ع) و فضایل امام علی  (ع) از مباحثی است که در امالی شیخ مفید، پیش روی اندیشمندان قرار می گیرد.

 

مقاله بیوگرافی و زندگینامه شیخ مفید
مقاله بیوگرافی و زندگینامه شیخ مفید

شیخ مفید در سال 413 ق، در شهر بغداد درگذشت

امام رضا (ع) را خوب بشناسیم

امامت و فلسفه سیاسی در دین اسلام: « الافصاح فی الامامه»، « ارشاد»، « جمل»، « امالی»، « الفصول المختاره»، « تفصیل امیر المومنین علی سایر الصحابه» از اثار او در این زمینه است. قریب بیست اثر ژرف از اثرهای شیخ مفید پیرامون« امامت و رهبری» است.

 

غیبت امام دوازدهم: قسمتی از« ارشاد» کتاب« الفصول العشره فی الغیبه»، و« الجوابات فی الخروج المهدی( عج)» همراه با پنج اثر دیگر از این علامه و شیفته اهل بیت (ع) در مورد حضرت بقیه الله( عج) است.

 

نظر علما در مورد شیخ مفید

ابن معلم یا شیخ مفید از دیدگاه علمای شیعه و سنی هم مورد ستایش قرار گرفته و مقامات علمی و معنوی وی همواره مورد توجه خواص شیعه و اهل سنت بوده

طوری كه علامه حلی از علمای بزرگ شیعه در باره شخصیت علمی شیخ مفید نوشته است

شیخ مفید معروف به (ابن المعلم) از بزرگ ترین مشایخ شیعه، رئیس و استاد آن ها بود و دانشمندانی كه پس از او آمده اند از دانش او استفاده نموده اند و فضل و دانش وی در فقه و كلام و حدیث مشهورتر از آن است كه به وصف آید.

 

علامه حلی افزوده است: وی موثق ترین و داناترین علمای عصر خویش بود و ریاست علمی و مذهبی طایفه شیعه امامیه در زمان او به وی منتهی شد.

اهمیت و احترام شیخ مفید در حوزه علوم اسلامی تا آنجا است

كه نخستین كنگره جهانی هزاره شیخ مفید به همت حوزه علمیه قم و جامعه مدرسین فروردین ماه 1372 با شركت

بیش از250 نفر از پژوهشگران، اندیشمندان و متفكران كشورهای اسلامی و غیراسلامی در ایران برگزار شد.

محصولات ویژه ماه محرم را از اینجا تهیه کنید

وفات شیخ مفید

شیخ مفید در سال 413 ق، در شهر بغداد و بعد از 77 سال تلاش و خدمت ارزنده درگذشت و مورد بزرگداشت فراوان مردم و سپاسگذاری علما و فضلا قرار گرفت. 

شیخ طوسی، که خود در تشییع جنازه شیخ مفید حضور داشته است، می گوید:

« روز وفات وی از کثرت شیعه و سنی برای ادای نماز و گریه کردن بر او، همانند و نظیر نداشته است»( همان، ص 239). هشتاد هزار تن از شیعیان، وی را تشییع کردند

و سید مرتضی علم الهدی بر وی نماز گزارد و در حرم مطهر امام محمدتقی علیه السلام، پائین پای آن حضرت، نزدیک قبر استادش ابن قولویه، دفن گردید.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

برچسب و تگ های مطلب بیوگرافی و زندگینامه کامل مرحوم شیخ مفید:

شیخ مفید, زندگینامه شیخ مفید, بیوگرافی شیخ مفید, کتابهای شیخ مفید, شیخ مفید کیست, قبر شیخ مفید, زندگی نامه شیخ مفید, لقب شیخ مفید, کتاب های شیخ مفید, آثار شیخ مفید, سال وفات شیخ مفید, زندگینامه بزرگان دینمزار شیخ مفید, Biography Shaykh Mufid,

Related posts

Leave a Comment