لرزش خودرو Car vibration

لرزش خودرو Car vibration,انواع دلایل لرزش خودرو + راه حل, لرزش خودرو, مشکل لرزش خودرو حین حرکت, لرزش خودرو روشن کردن چراغ ها,لرزش خودرو,زلزله در خودرو,car vibration solutions,ماشین,خودرو,اتومبیل,

انواع دلایل لرزش خودرو + راه حل
car vibration solutions
لرزش خودرو یکی از مشکلاتی است که ذهن رانندگان را درگیر می کند
علت لرزش خودرو و روش‌های عیب‌یابی این مشکل
لرزش خودرو یکی از مشکلاتی است که بسیار رایج است و به خصوص وقتی مدتی از عمر خودرو گذشته باشد بیشتر هم میشود. این مشکل اگر به موقع شناسایی و برای رفع آن اقدام شود میتواند با هزینه کمتری برطرف شود ولی اگر تا مدت ها نسبت به آن بی توجه باشیم باعث بروز مشکلات بیشتری میشود و در ضمن برطرف کردن آن هزینه هایی بالایی را میطلبد.
A variety of causes of car vibration + solutions
Car shake is one of the problems that occupies the minds of drivers
Cause of car vibration and troubleshooting methods for this problem
Car shake is one of the most common problems, especially when the car has been in use for some time. This problem can be solved at a lower cost if it is identified in time and taken action to solve it, but if we are inattentive to it for a long time, it will cause more problems and at the same time, it will require high costs to solve it.

 

انواع دلایل لرزش خودرو + راه حل

عکس مطلب انواع دلایل لرزش خودرو + راه حل

"پیشنهاد ویژه فان طب"
خرید انواع لمینت دندان
لمینت دندان
تبلیغ در فان طب
تبلیغ
تبلیغات در فان طب
تبلیغ
انواع دلایل لرزش خودرو + راه حل,عکس انواع دلایل لرزش خودرو + راه حل,سئو انواع دلایل لرزش خودرو + راه حل,مقاله انواع دلایل لرزش خودرو + راه حل,

توضیحات کامل مطلب انواع دلایل لرزش خودرو + راه حل

علت های مختلف لرزش خودرو

لرزش خودرو تقریبا تا حدودی عادی می باشد و دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. اما رایج ترین دلیل لرزش خودرو میتواند وجود مشکل در لاستیک ها، چرخ ها، کلاچ، ترمز، سیستم تعلیق، فرمان، محور ها و یا موتور باشد. باید بررسی کنیم که در هر یک از این اجزا چه مشکلی وجود دارد که باعث لرزش خودرو شده  اند.

برای یافتن مشکل باید دقت کنیم که اولا لرزش به چه صورت است و دیگر اینکه لرزش دقیقا چه زمانی اتفاق می افتد. چون با یافتن نوع لرزش شما میتوانید به علت اصلی آن پی ببرید.

مثلا باید دقت داشته باشید که آیا این لرزش هنگام شروع به حرکت رخ میدهد یا هنگام ترمز کردن و یا هنگام شتاب گرفتن، یا اینکه آیا لرزش را در هنگام افزایش سرعت بیشتر احساس میکنید.

وقتی به این جزییات دقت کردید میتوانید قسمت های مربوطه را مورد بررسی قرار دهید تا در صورت وجود مشکل آن را برطرف کنید.

اکنون به ترتیب درمورد شایع ترین علت های لرزش خودرو توضیح میدهیم و تک به تک در مورد راه حل آن نکات لازم را آموزش میدهیم.

علت لرزش خودرو, علت لرزش خودرو هنگام راه افتادن, لرزش خودرو در حالت درجا

لرزش خودرو تا حدودی عادی می باشد

لرزش خودرو به دلیل مشکل در لاستیک ها

معمولا وجود مشکل در لاستیک ها همیشه از شایع ترین دلیل بروز چنین مشکلی گزارش شده است.از مشکلاتی که مربوط به لاستیک ها میتواند باشد و نتیجه آن بروز چنین مشکلی است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لاستیک ها ممکن است از حالت تعادل خارج شده باشند. اگر لرزش خودرو تان در سرعت های پایین احساس نمیشود اما موقع افزایش سرعت متوجه آن میشوید این مشکل ممکن است مربوط به لاستیک ها باشد. لرزش خودرو معمولا در صورت وجود مشکل در لاستیک ها در سرعت بالای 90 کیلومتر در ساعت بیشتر میشود.

در این صورت لاستیک ها را بررسی کنید. اگر روی سطح لاستیک پی به صاف بودن آج های لاستیک  در برخی نقاط بردید باید بدانید که دلیل لرزش خودرو همین بوده است. این ساییدگی باعث ناهماهنگی باعث خارج شدن لاستیکها از حالت تعادل میشود و در سرعت های بالا حس می شود.

برای رفع این مشکل باید لاستیکها را بدهید برایتان بالانس کنند و اگر این صافی آج ها بسیار زیاد بود باید لاستیک ها را به کلی عوض کنید.

از دیگر دلایل لرزش خودرو که مربوط به لاستیک هاست میتوان به وجود ناهمواری در لاستیکها ها اشاره کرد. این مشکل معمولا بر اثر حرکت لاستیکها در جاده های دارای دست انداز زیاد رخ میدهد و باعث میشود لاستیک ها شکل یکنواخت و کروی خود را از دست بدهند و ایجاد ناهمواری ها در سطوح مختلف لاستیک کنند.

برای رفع این مشکل در صورتی که میزان این ناهمواری ها کم باشد میتوانید آن ها را تراز کنید و در غیر این صورت باید تعویض شوند.

کم باد شدن لاستیک ها از دیگر دلایل بروز لرزش خودرو در ارتباط با لاستیک ها می باشد. در صورتی که لاستیک ها را بررسی کردید و هیچ گونه اثری از صاف شدن آج ها و یا ناهمواری ها روی سطح آن مشاهده نکردید پس در این صورت میزان باد لاستیک ها را چک کنید.

اگر کم باد بود مشکل را حتما رفع کنید زیرا کم باد بودن لاستیک ها نه تنها باعث لرزش خودرو هنگام حرکت می شود بلکه در صورت طی کردن مدت و  مسافت طولانی ممکن است بترکد. برای رفع این مشکل باید باد لاستیک ها را تنظیم کنید.

از دیگر دلایل بروز مشکل لرزش در هنگام حرکت به خرابی لاستیک ها اشاره کرد. اگر شکل لاستیک از حالت طبیعی خارج شده و آج های آن از بین رفته و تسمه های درون لاستیک جدا شده باشد ممکن است خودروی شما در سرعت های پایین (مثل 30 کیلومتر در ساعت) نیز دچار لرزش شود.

دلیل بروز این مشکل ممکن است معیوب بودن لاستیک هنگام تولید در کارخانه و یا به علت حرکت زیاد در دست اندازها بوده باشد. برای رفع این مشکل فقط باید لاستیک تعویض شود.

 لرزش خودرو در سربالایی, لرزش ماشین در حالت ایستاده, لرزش در خودرو

معیوب بودن لاستیک ها یکی از دلایل لرزش خودرو است

از جمله مشکلاتی که باعث لرزش خودرو هنگام حرکت میشود و مربوط به لاستیکها میباشد میتوان به آسیب دیدگی رینگ ها اشاره کرد. این مشکل معمولا بر اثر رانندگی بد و عبور از دست اندازها و سرعت گیرها با سرعت بالا و افتادن در چاله ها ناشی میشود که منجر به آسیب رساندن و خم شدن رینگ ها میشود و به دنبال آن باعث بروز لرزش در هنگام حرکت میشود. برای رفع این مشکل باید رینگ ها را تعویض کنید.

کم بودن مقاومت چرخشی لاستیکها یکی دگر از دلایل بروز این مشکل است. لاستیک هایی که معمولا در خودرو های هیبرید استفاده میشوند و فاق کوتاهی دارند دارای یک یا چند مزیت هستند و آن امکان کاهش مقاومت و کشش و فرمان پذیری بهتر در هنگام حرکت در سر پیچ ها میباشد.

اما این گونه لاستیکها دارای معایبی نیز هستند و رانندگی با آنها برای بیشتر رانندگان مشکل است از این رو استفاده از این لاستیکها چندان مرسوم نیست. در صورتی که از این نوع لاستیک ها استفاده میکنید و هنگام عبور از کوچکترین دست انداز در جاده احساس لرزش در اتاق ماشین می کنید باید بدانید که دلیل آن همین لاستیک هاست.

در صورتیکه این مشکل باعث آزارتان میشود برای رفع آن باید لاستیک ها را عوض کنید ( هر چند خود لاستیک ممکن است سالم باشد).

لرزش خودرو روشن کردن چراغ ها, علت لرزش خودرو, علت لرزش خودرو هنگام راه افتادن

کم بودن مقاومت چرخشی لاستیک ها از دیگر دلایل لرزش خودرو است

نامتعادل بودن و آسیب دیدگی چرخها یکی دیگر از دلایل ایجاد این مشکل است. این مشکل هنگامی رخ میدهد که خودرو در یک چاله و یا دست انداز عمیق می افتد و در نتیجه از حالت تعادل خارج میشود. تشخیص این مشکل البته کمی دشوار بوده و باید به تعمیرگاه مراجعه کنید. رفع این مشکل معمولا به عهده مکانیک است که با دستگاه مخصوصی تعادل چرخها را چک میکند و آنها را متعادل میکند اما در صورتیکه آسیب شدید باشد چاره ای جز تعویض چرخها نیست.

از دلایل دیگر این مشکل در ارتباط با چرخها انحراف چرخها میباشد. خروج چرخ ها از چرخش دایره وار کامل خود باعث میشود انحراف پیدا کنند و در پی آن لرزش خودرو هنگام حرکت را به دنبال خواهد داشت. میزان این انحراف با دستگاه مخصوص اندازه گیری میشود. این دستگاه مدرج بوده و کوچکترین انحراف را شناسایی میکند. رفع این مشکل تعویض چرخ میباشد.

دلیل دیگر میتواند مربوط به فرسودگی بلبرینگ چرخ ها باشد. این مشکل عامل احساس لرزش در فرمان میباشد. عمر بلبرینگها معمولا به طولانی عمر خود ماشین است اما در شرایطی که به طور مدام و مسافتهای طولانی را رانندگی می کنید و یا رانندگی تان اصولی نیست معمولا بلبرینگها زودتر دچار فرسودگی می شوند. برای رفع این مشکل باید ماشین را به تعمیرگاه ببرید.

لرزش خودرو به دلیل مشکل در سیستم ترمز 

بعد از لاستیک ها و چرخ ها علت بروز مشکل لرزش خودرو به سیستم ترمز مربوط میشود. وجود مشکل در دیسک ترمز یکی از عاملهای بروز این مشکل است. این مشکل عامل ایجاد لرزش خودرو در هنگام ترمز گرفتن است. دلیل آن می تواند تغییر ضخامت دیسک ترمز و یا تاب برداشتن آن و خارج شدن از شکل دایره ای باشد. در نتیجه آن با هربار فشار دادن پدال ترمز لرزش را احساس میکنیم. دیسک ترمز ممکن است به دلیل ساییدگی یا پارگی تاب بردارد.

ممکن است لنت ها هم آسیب دیده باشند و در این صورت ما احساس لرزش در ماشین میکنیم. برای رفع این مشکل باید دیسکها و سایر اجزای آسیب دیده ترمز تعویض شوند.

چسبندگی کولیس به دیسک ترمز نیز از دیگر دلایل این مشکل است.

در صورتیکه کولیس ترمز به دیسک بچسبد و هنگامی که سرعت بیشتر از 70 کیلومتر در ساعت باشد، ما در غربیلک فرمان لرزش را احساس میکنیم و بعد از توقف نیز ممکن است بوی سوختگی استشمام کنیم. برای رفع این مشکل کولیس ترمز باید تعویض شود.

تغییر شک درام ترمز نیز یکی دیگر از دلایل بروز این مشکل است. درام ترمز نیز مانند دیسک ترمز اگر از حالت دایره ای خارج شود باعث ایجاد لرزش هنگام ترمز کردن در خودرو میشود. این ایجاد لرزش معمولا همراه با ایجاد صدای خراش همراه خواهد بود. برای رفع این مشکل باید درام ترمز تعویض شود.

مشکل لرزش خودرو حین حرکت, لرزش خودرو روشن کردن چراغ ها, علت لرزش خودرو

لرزش خودرو در هنگام گرفتن کلاچ به تمام شدن صفحه کلاچ مربوط می شود

لرزش خودرو به دلیل مشکل در کلاچ 

از دیگر دلایل ایجاد لرزش در خودرو مربوط به وجود مشکل در سیستم کلاچ میباشد. ما برای حرکت و یا تعویض دنده و در هنگام ترمز کردن از کلاچ استفاده میکنیم. هنگامی که برای تعویض دنده نیم کلاچ میگیریم ایجاد لرزش خفیف تقریبا طبیعی است اما اگر این لرزش شدید باشد غیر عادی است و علامت وجود مشکل در کلاچ میباشد.

ایجاد لرزش در هنگام کلاچ گرفتن مربوط به عواملی مانند تمام شدن صفحه کلاچ، تمام شدن صفحه دیسک، فرسودگی یا ساییدگی فلایویل و مشکل در فنرهای سیم کلاچ میباشد. این مشکل با بررسی و پیدا کردن قطعه معیوب و تعمیر یا تعویض آن رفع میشود که برای این کار باید به تعمیرگاه مراجعه کنید.

لرزش خودرو به دلیل مشکل در فرمان خودرو 

شل بودن یا فرسودگی اجزای فرمان که معمولا بر اثر گذشت زمان رخ میدهد میتواند یکی از دلایل ایجاد لرزش در خودرو شود. هنگام رانندگی در مسیر پیچها و منحنی ها در غربیلک فرمان لرزش ایجاد میشود.

علت آن فرسودگی انتهای تای رادها می باشد. برای رفع این مشکل باید قطعه معیوب در سیستم فرمان را تعویض کنیم. خرابی فرمان هیدرولیک هم میتواند از دلایل دیگر این مشکل باشد.

در ادامه به طور خلاصه دیگر دلایل ایجاد لرزش در خودرو را ذکر میکنیم:

• هم تراز نبودن سیستم تعلیق و شل‌شدن اجزای سیستم

• خم شدن محور اکسل

• آسیب‌دیدگی میل گاردان یا میل‌لنگ

• فرسودگی مفصل‌های محور یا اکسل CV

• فرسودگی شمع‌ها

• وجود مشکل در فیلترها و ورودی‌های سوخت و هوا

• شل یا جداشدن شیلنگ‌ها

• شکستگی دسته موتور

• معیوب بودن تسمه تایم

منبع : بیتوته

برچسب و تگ های مطلب انواع دلایل لرزش خودرو + راه حل:

انواع دلایل لرزش خودرو + راه حل, لرزش خودرو در حالت درجا, علت لرزش ماشین در شروع حرکت, لرزش خودرو در سربالایی, لرزش ماشین در حالت ایستاده, لرزش در خودرو, لرزش خودرو, مشکل لرزش خودرو حین حرکت, لرزش خودرو روشن کردن چراغ ها, علت لرزش خودرو, علت لرزش خودرو هنگام راه افتادن,لرزش خودرو,مشکل لرزش خودرو حین حرکت,لرزش خودرو روشن کردن چراغ ها,علت لرزش خودرو,علت لرزش خودرو هنگام راه افتادن, لرزش خودرو در حالت درجا , علت لرزش ماشین در شروع حرکت, لرزش خودرو در سربالایی , لرزش ماشین در حالت ایستاده , لرزش در خودرو , لرزش خودرو Car vibration,انواع دلایل لرزش خودرو + راه حل, لرزش خودرو, مشکل لرزش خودرو حین حرکت, لرزش خودرو روشن کردن چراغ ها,لرزش خودرو,زلزله در خودرو,car vibration solutions,ماشین,خودرو,اتومبیل,

مطالب و محصولات مشابه

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید ♥