تولید ربات‌های زیرک با الهام از مارمولک خانگی Marmolak

تولید ربات‌های زیرک با الهام از مارمولک خانگی Marmolak

تولید ربات‌های زیرک با الهام از مارمولک خانگی
Clever domestic lizard robots
مارمولک‌ها در هنگام سقوط و برخورد با سطوح سخت از روشی خاص برای آسیب ندیدن و حفظ تعادل استفاده می‌کنند که الهام بخش تولید ربات‌هایی کوچک و زیرک شده است.
Production of ingenious robots inspired by domestic lizards
Lizards use a special way to avoid damage and balance when falling and hitting hard surfaces, which has inspired the production of small and agile robots.

 

تولید ربات‌های زیرک با الهام از مارمولک خانگی

عکس مطلب تولید ربات‌های زیرک با الهام از مارمولک خانگی
تولید ربات‌های زیرک با الهام از مارمولک خانگی

توضیحات کامل مطلب تولید ربات‌های زیرک با الهام از مارمولک خانگی

به گزارش مهر به نقل از نیواطلس، محققان آمریکایی، سنگاپوری و آلمانی با همکاری یکدیگر تصاویر ویدئویی مربوط به سقوط و حفظ تعادل مارمولک‌ها را بارها مشاهده و بررسی و تجزیه و تحلیل کردند و در نهایت توانستند دریابند آنها چطور در زمان برخورد به تنه درخت‌ها تعادل خود را حفظ کرده و از درخت آویزان می‌کنند یا چگونه در زمان برخورد به زمین سرشان را بالا نگه می‌دارند تا آسیب نبینند."تبلیغات ویژه فان طب"

مارمولک بررسی شده نوعی مارمولک دم پهن آسیایی موسوم به Hemidactylus platyurus است که می‌تواند روی تنه درختان سر بخورد یا از روی درختی به درخت دیگر بپرد. آنها با سرعت ۶ متر در ثانیه حرکت کرده و در هر شرایطی تعادل خود را حفظ می‌کنند.

این مارمولک‌ها تنه خود را با پاهای عقبی چنگ می‌زنند و سر و شانه و پاهای جلویی خود را بالا نگه می‌دارند. آنها با فشار دادن دم‌های بلند خود به درختان از آنها به عنوان اهرم و مهار استفاده کرده و از سقوط خود جلوگیری می‌کنند.

محققان با درک این سازوکار از آن برای تولید ربات‌های منعطف کوچک و زیرک با استفاده از چاپگر سه بعدی الهام گرفتند. این ربات دارای دم و یک موتور داخلی است که با فشار دادن دم به سمت پایین باعث می‌شود پاهای جلویی آن در زمان تماس با سطوح مختلف فشار زیادی را تحمل نکنند.

بدنه این ربات با نوعی نمد پوشانده شده و در ۵۵ درصد موارد می‌تواند در زمان سقوط بر روی سطوح مختلف تعادل خود را حفظ کند. میزان این موفقیت با حذف دم به ۱۵ درصد کاهش می‌یابد. نرخ این موفقیت در مارمولک‌های طبیعی ۸۷ درصد است و محققان در تلاش هستند به این رقم دست یابند.

برچسب و تگ های مطلب تولید ربات‌های زیرک با الهام از مارمولک خانگی:

تولید ربات‌های زیرک با الهام از مارمولک خانگی, کشفیات جدید علمی,دانستنیهای علمی,دانستنیهای علمی,روش حل مکعب روبیک,راه حل مکعب روبیک,حالت تهوع,کشفیات جدید علمی ایران
,

مطالب و محصولات مشابه

Leave a Comment