کشف منشاء سیارکی که باعث نابودی دایناسورها شد

کشف منشاء سیارکی که باعث نابودی دایناسورها شد

کشف منشأ سیارکی که دایناسور‌ها را از بین برد
Discover the origin of the asteroid that killed the dinosaurs
۶۶ میلیون سال پیش یک سیارک با برخورد به زمین انفجاری عظیم ایجاد کرد که با قدرتی معادل ۱۰ میلیارد برابر قدرت بمب اتمی هیروشیما، نیمی از تمام گونه‌های موجود را منقرض کرد و به فرمانروایی دایناسورها بر کره خاکی پایان داد. اکنون دانشمندان می‌گویند احتمالا پی‌ برده‌اند که آن جرم آسمانی از کجا آمده است.
Discover the origin of the asteroid that killed the dinosaurs
66 million years ago, an asteroid struck Earth with a massive explosion that, with a force equivalent to 10 billion times the power of the Hiroshima atomic bomb, wiped out half of all existing species and ended the rule of dinosaurs on Earth. Scientists now say they have probably figured out where that celestial body came from.

 

کشف منشأ سیارکی که دایناسور‌ها را از بین برد

عکس مطلب کشف منشأ سیارکی که دایناسور‌ها را از بین برد
کشف منشأ سیارکی که دایناسور‌ها را از بین برد

توضیحات کامل مطلب کشف منشأ سیارکی که دایناسور‌ها را از بین برد

دیوید نسوورنو، پژوهشگر در موسسه تحقیقات ساوت‌وست کلرادو آمریکا و سرپرست این پروژه، می‌گوید: «من مظنون بودم که لایه بیرونی کمربند سیارکی، یعنی جایی که سیارک‌های تیره مستقر هستند، بتواند یکی از منابع اصلی اجرام آسمانی باشد که زمین را هدف قرار می‌دهند. با این حال انتظار نداشتم که نتایج تحقیق تا به این اندازه قطعی باشند.»"تبلیغات ویژه فان طب"

تجزیه و تحلیل ژئوشیمیایی این دهانه نشان می‌دهد جسمی که به زمین برخورد کرده است از کلاس «کندریت‌های کربنی» بوده است. کندریت‌های کربنی شهاب‌سنگ‌های غیرفلزی هستند که نسبت کربن تقریبا بالایی دارند و احتمالا در اوایل شکل‌گیری منظومه شمسی ساخته شده‌اند.

پیشتر دانشمندان به دفعات تلاش کرده بودند توجیهی برای منشأ سیارک پیدا کنند با این حال فرضیات آنان با شکست مواجه شده بود. برای مثال شماری از محققان ادعا کرده بودند سیارک می‌تواند از سیارک‌های لایه داخلی کمربند سیارکی بوده باشد، اما مشاهدات بعدی این سیارک‌ها نشان داد آن‌ها به لحاظ جنس مواد سازنده، ترکیب یکسانی با سیارک مورد نظر ندارند.

در مطالعه جدید که نتایج کامل آن در شماره ماه نوامبر نشریه ایکاروس (Icarus) چاپ خواهد شد، محققان یک مدل کامپیوتری تهیه کردند تا با کمک آن بتوانند ببینند سیارک‌های کمربند اصلی سیارکی چند بار می‌توانند از کمند رها شوند و آیا چنین سیارک‌های رها شده‌ای می‌توانند مسئول انقراض دایناسورها در زمین باشند یا نه؟

در این مدل با شبیه‌سازی نیروهای حرارتی و کشش گرانشی سیارات در طول صدها میلیون سال مشاهده شد که سیارک‌ها در صورت بزرگ بودن می‌توانند به صورت دوره‌ای از کمربند به سمت بیرون پرتاب شوند و بیشتر آن‌ها نیز پیش از پرتاب در لایه بیرونی قرار دارند.
مطابق این مدل‌سازی، به طور متوسط هر ۲۵۰ میلیون یک سیارک واقع در لایه بیرونی کمربند سیارکی با قطر حدود ۱۰ کیلومتر می‌تواند از کمند رها شود و در مسیر برخورد با زمین قرار گیرد. این مدل‌سازی همچنین نشان داد نیمی از سیارک‌های بیرون رانده شده از کمربند سیارکی از کلاس کندریت‌های کربنی تیره هستند.

دانشمندان امیدوارند با توضیح منشأ برخورد عامل ایجاد دهانه چیکشلوب، منشأ سایر سیارک‌هایی را که در گذشته به زمین برخورد کرده‌اند پیدا کنند.

تا کنون برای دو دهانه بزرگ برخورد دیگر روی کره زمین، دهانه وردفورت در آفریقای جنوبی و حوضه سودبری در کانادا، منشأیی یافت نشده است.

برچسب و تگ های مطلب کشف منشأ سیارکی که دایناسور‌ها را از بین برد:

کشف منشأ سیارکی که دایناسور‌ها را از بین بردکشف,منشأ,سیارکی,که,دایناسور‌ها,را,از,بین,برد, اخبار,اخبار علمی,اخبار آموزشی,رزومه کاری,فرم رزومه,نمونه رزومه کاری,سوالات مصاحبه استخدامی,اخبار روز,اخبار علمی جدید,اخبار علمی روز
,

مطالب و محصولات مشابه

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید ♥