شناسایی مواد سمی هوا با حسگر پوشیدنی

شناسایی مواد سمی هوا با حسگر پوشیدنی

شناسایی مواد سمی هوا با کمک یک حسگر پوشیدنی
Detection of airborne toxins with a wearable sensor
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی حسگر پوشیدنی ابداع کرده‌اند که می‌تواند مواد سمی موجود در هوا را شناسایی کند.
Detection of airborne toxins with the help of a wearable sensor
In a new study, US researchers have developed a wearable sensor that can detect toxins in the air.

 

شناسایی مواد سمی هوا با کمک یک حسگر پوشیدنی

عکس مطلب شناسایی مواد سمی هوا با کمک یک حسگر پوشیدنی
شناسایی مواد سمی هوا با کمک یک حسگر پوشیدنی

توضیحات کامل مطلب شناسایی مواد سمی هوا با کمک یک حسگر پوشیدنی

به گزارش ایسنا به نقل از گیزمگ، اگرچه حسگرهای پوشیدنی می‌توانند سموم موجود در هوای محیط اطراف کاربر خود را تشخیص دهند اما هر حسگر معمولا فقط می‌تواند تعداد کمی از این مواد را شناسایی کند. با وجود این، شاید یک حسگر جدید بسیار سودمند بتواند بیش از ۱۰۰ نوع از این مواد را به صورت همزمان تشخیص دهد."تبلیغات ویژه فان طب"

این حسگر موسوم به “+Xcel” که در استارتاپ “ایروتکت” (Airotect) وابسته به “دانشگاه ایالتی اکلاهما” (OSU) ابداع شده است، شکل و اندازه یک کارت اعتباری را دارد و به پیراهن یا کت کاربر متصل می‌شود. قرار است که نمونه‌های آینده این حسگر، در قالب ابزاری شبیه به خودکار عرضه شوند که در جیب پیراهن قرار می‌گیرد.

حسگر +Xcel در شکل کنونی خود، سه لوله هوا را در بر دارد که با نوع متخلخلی از سیلیکا موسوم به “OSU-6” پر شده است. این ماده با استفاده از “نیروی واندروالسی” (van der Waals force)، مولکول‌های ترکیب آلی فرار موجود در هوا را به منافذ خود متصل می‌کند.

از آنجا که پیوندها فیزیکی هستند، ادعا می‌شود که OSU-6، طیف وسیع تری از ترکیبات آلی فرار را نسبت به سایر فناوری‌های پوشیدنی به هم متصل می کند. علاوه بر این، انحنای تنگ منافذ آن، نیروی واندروالسی را افزایش می‌دهد و به مواد امکان می‌دهد تا پیوندهای محکم‌تری را ایجاد کنند.

این حسگر در بررسی‌های آزمایشگاهی، تاکنون توانسته است بیش از ۱۰۰ ترکیب را تشخیص دهد.

این فناوری در حال حاضر در تاسیسات کشاورزی، کارخانه‌های تولیدی و عملیات نظامی تحت بررسی قرار دارد و به زودی برای مصارف صنعتی و عمومی با قیمت ۷۵ دلار در دسترس خواهد بود.

دکتر “آلن آپلت” (Allen Apblett)، از پژوهشگران این پروژه گفت: در هر شرایطی، مجموعه‌ای منحصر به فرد از ترکیبات وجود دارد که می‌توانند در هوا وجود داشته باشند و خطرات احتمالی را شامل می‌شوند که ما در مورد آنها اطلاعی نداریم. شاید ما با استفاده از یک ماده بتوانیم گروه‌های بسیاری از این ترکیبات را ثبت کنیم و تصویر جامع‌تری را از قرار گرفتن در معرض آنها ارائه دهیم.

برچسب و تگ های مطلب شناسایی مواد سمی هوا با کمک یک حسگر پوشیدنی:

شناسایی مواد سمی هوا با کمک یک حسگر پوشیدنی, کشفیات جدید علمی,دانستنیهای علمی,دانستنیهای علمی,روش حل مکعب روبیک,راه حل مکعب روبیک,حالت تهوع,کشفیات جدید علمی ایران
,,

مطالب و محصولات مشابه

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید ♥