کشف جهش DNA ناشی از پرواز فضایی ، فضانوردان

کشف جهش DNA ناشی از پرواز فضایی ، فضانوردان

کشف جهش‌های ناشی از پرواز فضایی در DNA فضانوردان
DNA mutation astronauts
نتایج یک بررسی ۲۰ ساله نشان می‌دهد که در دی‌ان‌ای (DNA) فضانوردان، جهش‌هایی وجود دارند که احتمالا در اثر پرواز فضایی رخ داده‌اند.
Discovery of spaceflight-induced mutations in astronauts’ DNA
The results of a 20-year study show that there are mutations in the DNA of astronauts that may have occurred as a result of space flight.

کشف جهش‌های ناشی از پرواز فضایی در DNA فضانوردان

عکس مطلب کشف جهش‌های ناشی از پرواز فضایی در DNA فضانوردان

توضیحات کامل مطلب کشف جهش‌های ناشی از پرواز فضایی در DNA فضانوردان

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، نتیجه پژوهشی که طی ۲۰ سال، روی خون فضانوردان انجام شده است، نشان می‌دهد که خطر ابتلا به سرطان برای فضانوردان به بررسی دقیق‌ نیاز دارد. در این پژوهش، پژوهشگران با بررسی نمونه خون ۱۴ فضانورد، فراوانی بیشتری از جهش‌ را در ژن‌های آنها پیدا کردند.

این گروه از فضانوردان بین سال‌های ۱۹۹۸ و ۲۰۰۱ در ماموریت‌های شاتل، به طور میانگین ۱۲ روز پرواز کرده بودند. تقریبا ۸۵ درصد از اعضای این گروه مرد بودند و شش نفر از فضانوردان، نخستین ماموریت خود را پشت سر می‌گذاشتند.

"پیشنهاد ویژه فان طب"
خرید انواع لمینت دندان
لمینت دندان
تبلیغ در فان طب
تبلیغ
تبلیغات در فان طب
تبلیغ

پژوهشگران دو بار نمونه خون فضانوردان را جمع‌آوری کردند که یک بار دقیقا ۱۰ روز پیش از پرواز فضایی و بار دوم در روز فرود آمدن بود. نمونه گلبول‌های سفید نیز سه روز پس از فرود آمدن فضانوردان جمع‌آوری شد. سپس، نمونه‌های خون به مدت ۲۰ سال در فریزر دست‌نخورده باقی ماندند و در دمای منفی ۸۰ درجه سلسیوس سرد شدند.

نتایج این پژوهش نشان داد، همه ۱۴ فضانورد مورد بررسی که در “برنامه شاتل فضایی” (Space Shuttle program) ناسا حضور داشتند، جهش دی‌ان‌ای را در سلول‌های بنیادی سازنده خون دارند؛ اگرچه جهش‌ها با توجه به سن فضانوردان، به‌ طور غیرمعمول بالا بودند، اما تعداد آنها کمتر از آستانه کلیدی نگرانی بود.

جهش‌هایی که در ژن‌ها مشاهده شد، کمتر از دو درصد بود. در بیانیه پژوهشگران آمده است: افرادی که از این آستانه عبور می‌کنند، با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی و برخی از انواع سرطان روبه‌رو هستند.

اگرچه این پژوهش منحصربه‌فرد است، اما نتایج قابل‌توجهی را ارائه نمی‌دهد. پژوهشگران پیشنهاد می‌کنند که فضانوردان باید تحت غربالگری دوره‌ای خون قرار بگیرند تا مراقب جهش‌های احتمالی باشند. همچنین، این غربالگری باید در یک چارچوب، مورد بررسی قرار بگیرد.

در بیانیه این گروه پژوهشی آمده است: در هر حال، برنامه‌های نظارتی بسیار مهم خواهند بود، زیرا ناسا از طریق برنامه “آرتمیس” (Artemis) در ماه و بعد از آن در مریخ، انسان‌ها را به ماموریت‌های بلندمدت در اعماق فضا خواهد فرستاد.

دکتر “دیوید گوکاسیان” (David Goukassian)، استاد قلب و عروق “مدرسه پزشکی آیکان در مانت ساینای” (ISMMS) و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ما تصمیم گرفتیم این پژوهش جدید را با توجه به علاقه روزافزون به پروازهای فضایی تجاری و اکتشافات فضایی عمیق دنبال کنیم و خطرات بالقوه ناشی از قرار گرفتن در معرض عوامل مضر مختلف را که با ماموریت‌های فضایی اکتشافی مکرر یا بلندمدت مرتبط هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

گوکاسیان افزود: وجود این جهش‌ها لزوما به این معنا نیست که فضانوردان به بیماری قلبی-عروقی یا سرطان مبتلا می‌شوند، اما این خطر وجود دارد که این بیماری‌ها به مرور زمان، از طریق قرار گرفتن مداوم و طولانی‌مدت در محیط اعماق فضا رخ دهند.

نتایج این پژوهش، در مجله Nature Communications به چاپ رسید.

منبع : ایسنا

برچسب و تگ های مطلب کشف جهش‌های ناشی از پرواز فضایی در DNA فضانوردان:

کشف جهش‌های ناشی از پرواز فضایی در DNA فضانوردان, اخبار,اخبار علمی,اخبار آموزشی,رزومه کاری,فرم رزومه,نمونه رزومه کاری,سوالات مصاحبه استخدامی,اخبار روز,اخبار علمی جدید,اخبار علمی روز,نمونه رزومه کاری,سوالات مصاحبه استخدامی,اخبار روز اخبار,اخبار علمی,اخبار آموزشی,رزومه کاری,فرم رزومه اخبار علمی جدید,اخبار علمی روز,

مطالب و محصولات مشابه

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید ♥