کشف صفحه ای از گرد و غبار کنار سیاره فراخورشیدی PDS 70

کشف صفحه ای از گرد و غبار کنار سیاره فراخورشیدی PDS 70

کشف صفحه‌ای از غبار و گاز در اطراف یک سیاره فراخورشیدی
Extrasolar gas and dust
گروهی از پژوهشگران، صفحه‌ای از غبار و گاز را در اطراف یک سیاره فراخورشیدی جوان کشف کرده‌اند که ممکن است قمرهایی را در بر داشته باشد.
Discover a plate of dust and gas around an extrasolar planet
Extrasolar gas and dust
A team of researchers has discovered a plate of dust and gas around a young extrasolar planet that may contain moons.

 

کشف صفحه‌ای از غبار و گاز در اطراف یک سیاره فراخورشیدی

عکس مطلب کشف صفحه‌ای از غبار و گاز در اطراف یک سیاره فراخورشیدی
کشف صفحه‌ای از غبار و گاز در اطراف یک سیاره فراخورشیدی

توضیحات کامل مطلب کشف صفحه‌ای از غبار و گاز در اطراف یک سیاره فراخورشیدی

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس، ستاره‌شناسان در سه دهه گذشته، بیش از ۴۰۰۰ سیاره را شناسایی کرده‌اند که در حال گردش به دور سایر ستارگان کهکشان راه شیری هستند. این موضوع بدیهی است که برخی از آنها قمر داشته باشند. از این گذشته، بیش از ۲۰۰ قمر در حال گردش به دور هشت سیاره در منظومه شمسی هستند. پژوهشگران به تازگی یک صفحه گرد و غبار را در اطراف یک سیاره فراخورشیدی جوان شناسایی کرده‌اند و باور دارند که قمر یا قمرهایی را شامل می‌شود."تبلیغات ویژه فان طب"

“کریس فاکس” (Chris Fox)، پژوهشگر “دانشگاه وسترن انتاریو” (UWO) کانادا گفت: یافته‌های این پژوهش، امیدوارکننده هستند. دشوار است که تصور کنیم قمرها شکل نمی‌گیرند.

“میریام بنیستی” (Myriam Benisty)، پژوهشگر “دانشگاه گرونوبل” (University of Grenoble) فرانسه گفت: این سیستم ستاره‌ای جوان موسوم به “PDS 70” فقط ۱۰ میلیون سال دارد و دو سیاره را شامل می‌شود که هنوز در حال شکل‌گیری هستند.

گروه بنیستی در سال ۲۰۱۸، از تلسکوپ “VLT” متعلق به “رصدخانه جنوبی اروپا” (ESO) استفاده کردند تا نخستین سیاره موسوم به “PDS 70b” را کشف کنند که در شکاف موجود در صفحه غبار و گاز اطراف ستاره می‌چرخید. چنین شکاف‌هایی، شواهد غیرمستقیمی را در مورد سیاراتی فراهم می‌کنند که تصور می‌شود هنگام چرخش، به جمع‌آوری مواد می‌پردازند و مسیر را پاکسازی می‌کنند. بنیستی ادامه داد: این شکاف‌ها فریاد می‌زنند: لطفا بیا و سیارات را پیدا کن!”

این گروه پژوهشی یک سال بعد با استفاده از تلسکوپ VLT،  دومین سیاره موسوم به “PDS 70c” را کشف کردند که کمی دورتر از نخستین سیاره قرار داشت. هر دو غول گازی، چندین برابر بزرگتر از مشتری هستند.

بنیستی گفت: ما می‌خواهیم بیشتر بدانیم و به همین دلیل، همه ابزارهای ممکن را بر این سیستم متمرکز کرده‌ایم.

صفحه‌ای از غبار و گاز در اطراف یک سیاره فراخورشیدی،اخبار علمی،خبرهای علمی

پژوهشگران در سال ۲۰۲۰ با استفاده از “آرایه میلی‌متری بزرگ آتاکاما” (ALMA)، نشانه‌ای از غبار در اطراف PDS 70c یافتند اما تفکیک غبار سیاره از صفحه درخشان در حال چرخش به دور ستاره، دشوار بود. آرایه میلی‌متری بزرگ آتاکاما، بهترین وضوح را فراهم کرد و پژوهشگران توانستند دوباره PDS 70 را مشاهده کنند. نتایج این پژوهش، تصویر واضحی را از صفحه غبار اطراف PDS 70c فراهم می‌کند.

برچسب و تگ های مطلب کشف صفحه‌ای از غبار و گاز در اطراف یک سیاره فراخورشیدی:

اخبار,اخبار علمی,اخبار آموزشی,رزومه کاری,فرم رزومه,نمونه رزومه کاری,سوالات مصاحبه استخدامی,اخبار روز,اخبار علمی جدید,اخبار علمی روز
,

مطالب و محصولات مشابه

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید ♥