سازه پارچه ای چیست؟ fabric structure

سازه پارچه ای چیست؟ fabric structure

این مطلب یک ریپورتاژ از پیش آماده برای تبلیغ شرکت سازه پارچه ای است

جهت رزرو و خرید ریپورتاژ در این قسمت می توانید در واتساپ به شماره ی 09198517368 پیام بدهید

سازه پارچه ای چیست؟
fabric structure
سازه پارچه ای به سازه ای گفته می شود که برای ساخت آن از پوسته های صنعتی و پارچه ای وزن سبک جهت ایجاد سقف هایی با دهانه های حجیم استفاده می شود. همچنین تقسیم بندی این سازه از نظر دائمی یا موقتی بودن متفاوت است که هر کدام دسته بندی مختص به خود دارند.
What is a fabric structure?
fabric structure
A fabric structure is a structure that is made of lightweight industrial shells and lightweight fabric to create roofs with bulky openings. Also, the division of this structure is different in terms of permanent or temporary, each of which has its own category.

 

سازه پارچه ای چیست؟

عکس مطلب سازه پارچه ای چیست؟
سازه پارچه ای چیست؟

توضیحات کامل مطلب سازه پارچه ای چیست؟

سازه پارچه ای به سازه ای گفته می شود که برای ساخت آن از پوسته های صنعتی و پارچه ای وزن سبک جهت ایجاد سقف هایی با دهانه های حجیم استفاده می شود. همچنین تقسیم بندی این سازه از نظر دائمی یا موقتی بودن متفاوت است که هر کدام دسته بندی مختص به خود دارند. دسته بندی های آن نیز در حالت کلی دارای زیر شاخه های مختص به خود می باشد. حال سبک وزنی پارچه باعث می شود که سازه به پروفیل فلزی با وزن کمتری نیاز داشته باشد. از این رو می توان کل سقف را به صورت پیش ساخته تولید کرد که این خود زمان مصرفی اجرای پروژه را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. البته محدودیتی جهت به کارگیری این نوع سازه ها وجود ندارد و با در نظر گرفتن شرایط محیطی متفاوت می توان نوع پارچه مورد استفاده را با آن تطبیق داد."تبلیغات ویژه فان طب"

قدمت و تاریخچه سازه پارچه ای

ناگفته نماند که قدمت سازه پارچه ای برگرفته از پوشش سرپناه ها در زمان قدیم یا چادرها و خیمه ها در قبایل کوچ نشین در زمان های گذشته نشات گرفته است. در حقیقت این سازه در دهه 1960 میلادی وارد عرصه معماری شد. سپس از دهه 1970 به شکل جدی بخصوص در ورزشگاه ها به کار رفت . این سازه ها به علت قابلیت های متفاوت و منحصر به فردشان توانسته اند معماران و طراحان جسوری را تحویل جامعه معماری دهند. همچنین این انواع پیش ساخته شده آن، دارای مواد اولیه ای نظیر بتن، فلز و چوب است که معمولا صفحات به کاربرده شده آنها انعطاف پذیر می باشند. همچنین این متریال پرکاربرد خود دارای روکش pvc  است که جنس الیاف آنها پلی استر می باشد. بنابراین شکل پذیری و کارایی این صفحات خود دلیلی برای خلق اشکال و آثار متنوع با قالب هایی مانند زین اسب و خیمه می باشد که این امکان را برای معماران فراهم می کند تا پوشش های متفاوتی طراحی کنند.

مزایای سازه پارچه ای

سازه پارچه ای,سازه پارچه ای چیست,مزایای سازه پارچه ای

مزایای سازه پارچه ای

طراحان و معماران با انتخاب سازه پارچه ای در طیف وسیعی از  رنگ ها و همچنین طرح هایی متفاوت می توانند سایبانی منطبق با کارکرد و طرح مورد نظرشان انتخاب کنند. همچنین وزن سبک سقف پارچه ای باعث استقرار سقف، پشتیبانی و کاهش هزینه های ساخت( که هزینه آن سی درصد کمتر از سیستم معمولی) خواهد شد. از دیگر مزایای سازه پارچه ای عبور نور طبیعی بدون ایجاد انعکاس اضافی است که کاهش هزینه های ناشی از روشنایی را متحمل می شود. یکی از ویژگی های خاص این سازه ساخت قطعات آن بدون حضور در محل نصب است که زمان مورد نیاز جهت تکمیل پروژه را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

مصالح به کار برده شده در آن جزء سبک ترین مصالح در صنعت می باشد که نیاز به ساختارهای سنگین در سازه را کاهش می دهد و در نتیجه هزینه ناشی از حمل و نقل کم می شود. حال جنس پارچه به عنوان عایق گرمایی در این سازه عمل می کند که نتیجه ی استفاده از آن کاهش هزینه ها جهت گرم کردن فضای داخلی سازه است. بنابراین گزینه مناسبی برای مکان هایی است که اهمیت زیادی به آکوستیک می دهند برای مثال از یک فضای بزرگ سالن ورزشی گرفته تا یک اتاق کوچک نشیمن که می توان از این مواد جهت ساخت سقف خود با قابلیت عایق صوتی از آن بهره برد.

تعریف کلی از روف گاردن در ساخت سازه پارچه ای

روف گاردن همان باغ و فضای سبزی است که در شهرهای بزرگ به دلیل کمبود مکان آن را روی پشت بام طراحی کرده و سپس از سازه پارچه ای در آن مکان جهت استراحت، تفریح و زیباسازی فضا استفاده می کنند. بد نیست بدانید که چنین باغچه هایی مختص به زندگی امروزی و شهرنشینی نیست. بلکه پیشینه طولانی و قدمتی دیرینه دارند. همچنین این فضای سبز فراگیر شده طوری که روز به روز طراحی آن بین طرفداران گسترش می یابد.

بنابراین این باغچه به فضای سازه افزوده می شود طوری که فضای بدون استفاده ساختمان به مکانی کارآمد و قابل استفاده تبدیل می شود. حال اولین مرحله جهت طراحی و ساخت این باغچه ها اجرای زهکشی و ایزولاسیون است. در مرحله دوم لنداسکیپ شروع می شود. بنابراین اگر شما خواهان طراحی ساده باغچه پشت بام هستید تنها با استفاده از چند گلدان ساده می توانید آن را تزئین کنید ولی اگر می خواهید اصولی آن را انجام دهید باید تمام مراحل از طراحی گرفته تا ساخت آن را به دست متخصصین بسپارید. برای نمونه ایزولاسیون پشت بام تنها به وسیله متخصصین قابل اجرا است زیرا اگر مراحل عایق کاری در سقف ساختمان اصولی انجام نگیرد باعث ایجاد مشکلات و آسیب دیدگی در فضای داخلی و خارجی ساختمان می شود. البته ناگفته نماند مواد به کار رفته در عایق کاری ساختمان باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

مراحل طراحی و ساخت گاردن روف

ایزولاسیون و عایق کاری بام

امروزه به کارگیری مواد نانو جهت عایق کاری ساختمان از جمله سقف اهمیت زیادی در صنعت ساخت و ساز پیدا کرده است. بنابراین آب بندی باید اصولی انجام شود تا به درون سازه نشت پیدا نکند. مواد آب بندی انواع مختلفی دارد از جمله نوع پودری که یکی از پرکاربردترین آنها می باشد. معمولا این پودرها به صورت تک جزئی یا دو جزئی مورد استفاده قرار می گیرند که مواد جدید خیلی تمیز می باشند و نتیجه نهایی را زیباتر و تمیزتر جلوه می دهند. از دیگر مزایای عایق بندی با مواد جدید این است اگر بخشی از آن آسیب ببیند نیازی به تخریب کلی عایق بندی نیست و تنها می توان آن قسمت را تعمیر کرد.

اجرای زهکشی سطح بام

زهکشی با سازه پارچه ای هنگام ساخت باغچه اهمیت زیادی دارد. زیرا زهکشی انواع مختلفی دارد و بسته به طراحی باغچه، اجرا و پیاده سازی آن فرق می کند. همچنین باغچه پشت بام با دیگر فضای سبز متفاوت است زیرا باید گیاهانی که به نور زیادی نیاز دارند کاشته شوند. البته زمان زهکشی باید آب اضافی به صورت اصولی و بدون هیچ مشکلی از سقف خارج شده و سازه را با مشکل مواجه نکند.

صفر تا صد اجرای لنداسکیپ

اجرای لنداسکیپ مربوط به اجرا و طراحی فضای سبز و همچنین تجهیزات مورد استفاده برای ساخت گاردن روف است. برای نمونه برخی افراد می خواهند تجهیزات آبی مانند آبنما را در طراحی باغچه داشته باشند.

آلاچیق پارچه ای در طراحی و ساخت سازه پارچه ای

آلاچیق پارچه ای شکل دیگری از سازه پارچه ای می باشد که به علت وزن کم نصب آن بسیار آسان است و از شما در برابر تابیدن اشعه مضر ماوراء بنفش و بارش باران محافظت می کند. معماری مدرن از آلاچیق پارچه ای به عنوان یک قالب معماری نام می برد طوری که روز به روز این آلاچیق توسعه یافته تر می شود و علاوه بر سازه موقت برای ساختمان های دائمی هم به کار می رود. همچنین با استفاده از پارچه های بادوام و پیشرفته در آلاچیق می توان نواحی زیادی را پوشش داد. نکته اصلی در ساخت و نصب این آلاچیق رعایت اصول استاتیکی خاص است زیرا جهت جلوگیری از بار باد استفاده از تجهیزات استاتیک ضرورت دارد.

آلاچیق پارچه ای و انواع آن در طراحی و ساخت سازه پارچه ای

تولید پارچه جهت ساخت سایبان با قابلیت کشسانی و در نهایت برش آن برای ساخت سازه ای پارچه ای در سایزهای متفاوت، طبق الگوی خاص و پیچیده نیازمند دانش فنی می باشد. طوری که امروزه انواع متفاوتی از این پارچه ها در صنعت معماری به کار برده می شوند. ولی تنها تعداد محدودی از این پارچه ها در ساخت آلاچیق و غشای سایه بان کاربرد دارند.

انواع پارچه های کشسان پرکاربرد در سازه پارچه ای یا آلاچیق پارچه ای

فایبرگلاس که به وسیله ی سیلیکون روکش شده است.

پلی استر که با pvc روکش شده است.

پلی استر که با pvc 5 روکش شده است.

پلی اتیلن که چگالی بالایی دارد.

پلی تترا فلورواتیلن

اتیلن تترا فلورو اتیلن

پلی استر به دلیل روکش pvc مقاومت زیادی در برابر دما دارد. بنابراین در مناطق گرمسیر گزینه مناسبی برای سایه بان است. زیرا روکش pvc به پارچه ها خواص ضد چسبندگی می بخشد طوری که پارچه به مدت چند سال در برابر خاک و نزولات جوی و طوفان مقاومت می کند. همچنین تمیز کردن آنها بسیار آسان است و به دلیل انعطاف پذیری بالا و استحکام کششی در سطح جهان بخصوص در نما و سقف به کار می رود. البته از ویژگی های بارز این پارچه ها می توان به شفافیت بالا، کم اشتعال بودن در برابر آتش و مقاومت زیاد در مقابل چین و تاخوردگی اشاره کرد.

طراحی آلاچیق چادری با سازه پارچه ای

اطلاعات و تجهیزاتی که جهت طراحی و ساخت آلاچیق چادری در سازه پارچه ای به کار می رود به شرح زیر است.

پلان سایت

جهت شروع پروژه وجود یک نقشه مهندسی از محدوده ایی که قرار است آلاچیق چادری نصب شود ضروری می باشد که نقشه باید موارد زیر را شامل شود.

فاصله اصولی بین سازه های حاضر در محیط با المان ها در نظر گرفته شود برای مثال فاصله بین خانه، پست برق، درخت، دیوار، لوله کشی و … رعایت شود.

موقعیت مکانی و منظره

موقعیت مکانی مناسب برای نصب آلاچیق چادری قسمت شمالی فضا است زیرا کمترین نور دارد در نتیجه بیشتر سایه را در اختیار طراح می گذارد. البته فصل استفاده از آلاچیق باید در نظر گرفته شود تا بیشترین کارایی را برای مصرف کننده داشته باشد.

فیلم یا عکس از محل

تعدادی فیلم یا عکس از فضای مورد نظر گرفته می شود تا محیط پیرامون و سازه ها در آن شناسایی شود. بنابراین هر چه عکس و فیلم اصولی تر و از نمای بالاتری گرفته شود درک آن برای طراحان راحت تر و پیش بینی مشکلات احتمالی آسان تر می باشد.

شرایط کلی محل

دسترسی طراحان به میزان سرعت باد، عمق پی یا سنگ بستر، ضخامت سطح خاک، جنس خاک، مصالح سطح زمین و شیب زمین کمک می کند تا آلاچیق چادری شما به بهترین نحوه طراحی شود. بنابراین هزینه اجرا و همچنین هزینه اتمام پروژه را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

نمونه کار پیشنهادی شما

حال اگر شما طرح جذابی از آلاچیق را در جایی دیده اید یا طرحی در نظر دارید می توانید با طراحان پروژه در میان بگذارد تا قبل از طراحی آلاچیق از آنها بهره ببرند.

کاربرد اصلی آلاچیق چادری

زمان طراحی و سپس ساخت آلاچیق چادری طرز استفاده و کارایی از این سازه پارچه ای اهمیت زیادی دارد برای نمونه کار هایی مانند پارکینگ خودرو، سایبان استخر، غذاخوری، محافظ باران، آفتابگیر و …دارد.

مهم ترین اصول محوطه سازی در سازه پارچه ای

سازه پارچه ای,سازه پارچه ای چیست,کاربرد اصلی آلاچیق چادری

کاربرد اصلی آلاچیق چادری

محوطه سازی خود بخشی از طراحی و معماری است که به عنوان معمار منظر در سازه چادری شناخته می شود. بنابراین می توان گفت محوطه سازی به کارگیری عناصر مختلف در فضای خاص جهت شکل دهی طبق طرح های از قبل مشخص شده می باشد. همچنین عناصر باید مطابق قوانین و اصول خاصی باشد تا نتیجه مطلوب از طراحی و ساخت آلاچیق حاصل شود. برای نمونه می توان از عناصری مانند گیاهان طبیعی یا حوضچه کوچک داخل حیاط استفاده کرد. حال مهم ترین اصول محوطه سازی به شرح زیر است.

حفظ تعادل میان المان ها

داشتن تمرکز

ایجاد زیبایی در نهایت سادگی

الهام گرفتن از آهنگ و خطوط

حفظ نسبت زمان کاربرد المان

برقراری اتحاد میان المان ها

ویژگی های محیط سازه پارچه ای

جهت اجرای سازه پارچه ای محیط نصب آن باید دارای ویژگی هایی از قبیل حرارتی، عایق بندی، روشنایی و بازیافت باشد.

ویژگی حرارتی سازه پارچه ای

سازه پارچه ای بیشتر مانند یک فیلتر در برابر شرایط جوی عمل می کند تا یک مانع. البته باعث ایجاد تعادل در وضعیت آب و هوای بیرون می شود. همچنین اگر هوا سرد باشد اتلاف حرارت از طریق پوسته امکان پذیر است. پوسته ها به دلیل وزن کم عایق بندی آنها طریق ضعیف است. بنابراین سازه پارچه ای در برابر نور به سرعت گرم می شود که در مقابل آن با کاهش دمای بیرون دوباره این سازه سرد می شود.

برچسب و تگ های مطلب سازه پارچه ای چیست؟:

ساخت سازه پارچه ای, ساخت گاردن روف, آلاچیق پارچه ای در طراحی و ساخت سازه پارچه ای, طراحی آلاچیق چادری با سازه پارچه ای, کاربرد اصلی آلاچیق چادری, سازه پارچه ای, سازه پارچه ای چیست, تاریخچه سازه پارچه ای, مزایای سازه پارچه ای
,

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید ♥