چگونگی شکل گیری قاره ها کشف شد

چگونگی شکل گیری قاره ها کشف شد

نحوه شکل‌گیری قاره‌ها کشف شد
formation continents
یک مطالعه، شواهد جدیدی را ارائه می‌دهد که بر مبنای آن، قاره‌های اولیه زمین میلیاردها سال پیش احتمالاً در اثر برخورد شهاب‌سنگ‌های غول پیکر شکل گرفته‌اند.
How the continents were formed was discovered
A study provides new evidence that Earth’s early continents were likely formed by giant meteorite impacts billions of years ago.

 

نحوه شکل‌گیری قاره‌ها کشف شد

عکس مطلب نحوه شکل‌گیری قاره‌ها کشف شد

"پیشنهاد ویژه فان طب"
خرید انواع لمینت دندان
لمینت دندان
تبلیغ در فان طب
تبلیغ
تبلیغات در فان طب
تبلیغ
نحوه شکل‌گیری قاره‌ها کشف شد,عکس نحوه شکل‌گیری قاره‌ها کشف شد,سئو نحوه شکل‌گیری قاره‌ها کشف شد,مقاله نحوه شکل‌گیری قاره‌ها کشف شد,

توضیحات کامل مطلب نحوه شکل‌گیری قاره‌ها کشف شد

به گزارش ایسنا به نقل از آی‌ای، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که قاره‌های زمین بر اثر برخورد شهاب‌سنگ‌های عظیم در طول میلیارد سال اول تاریخ زمین یعنی چهار و نیم میلیارد سال پیش شکل گرفته‌اند.

پژوهش‌های پژوهشگران دانشگاه “کورتین” (Curtin) استرالیا که به تازگی منتشر شده است، کشف کرده که برخورد شهاب‌سنگ بهترین پاسخ برای این فرآیند است.

به گفته دکتر “تیم جانسون” از دانشکده علوم زمین و سیاره‌ای دانشگاه کورتین، این نظریه که قاره‌ها برای اولین بار در مکان‌های برخورد شهاب‌سنگ‌های غول پیکر شکل گرفته‌اند، مدتی است که وجود داشته است، اما تا همین اواخر، شواهد زیادی برای اثبات آن وجود نداشت.

وی گفت: با بررسی کریستال‌ها یا بلورهای کوچک معدنی “زیرکون” در سنگ‌های منطقه‌ای به نام “پیلبارا کراتون” در استرالیای غربی که نمایانگر بهترین بقایای پوسته باستانی زمین است، شواهدی از برخورد شهاب‌سنگ‌های غول‌پیکر پیدا کردیم. مطالعه ترکیب ایزوتوپ‌های اکسیژن در این بلورهای زیرکون یک فرآیند “بالا به پایین” را نشان داد که با ذوب شدن سنگ‌های نزدیک سطح شروع می‌شود و مطابق با اثر زمین‌شناسی برخورد شهاب‌سنگ‌های غول‌پیکر، عمیق‌تر می‌شود.

استاد دانشکده علوم زمین و سیاره‌ای دانشگاه کورتین ادامه داد: پژوهش‌های ما، اولین شواهد محکمی را ارائه می‌کند که نشان می‌دهد، فرآیندهایی که در نهایت قاره‌ها را تشکیل داده‌اند، با برخورد شهاب‌سنگ‌های غول‌پیکر آغاز شده‌اند، درست مشابه با آنچه که مسئول انقراض دایناسورها بوده، اما میلیاردها سال قبل از آن رخ داده است.

دکتر “جانسون” می‌گوید، درک چگونگی شکل‌گیری و تکامل قاره‌های زمین ضروری است، زیرا این خشکی‌ها خانه اکثریت عظیم زیست‌توده زمین، همه انسان‌ها و تقریباً تمام ذخایر معدنی قابل توجه این سیاره هستند.

وی می‌گوید: قاره‌ها میزبان فلزات مهمی مانند لیتیوم، قلع و نیکل هستند، کالاهایی که برای فناوری‌های سبز نوظهور ضروری هستند تا به تعهد خود برای کاهش تغییرات آب و هوایی عمل کنیم. این ذخایر معدنی نتیجه نهایی فرآیندی است که به عنوان تمایز پوسته شناخته می‌شود که با تشکیل اولین توده‌های خشکی آغاز شده و منطقه “پیلبارا کراتون” تنها یکی از بسیاری از آنهاست.

دکتر “جانسون” افزود: داده‌های سایر مناطق پوسته قاره‌ای قدیمی زمین، الگوهایی شبیه به نمونه‌های موجود در استرالیای غربی را نشان می‌دهند. برای تعیین اینکه آیا رویکرد ما به طور گسترده‌تر قابل استفاده است یا خیر، می‌خواهیم یافته‌های خود را روی این سنگ‌های ماقبل تاریخ آزمایش کنیم.

منبع : ایسنا

برچسب و تگ های مطلب نحوه شکل‌گیری قاره‌ها کشف شد:

نحوه شکل‌گیری قاره‌ها کشف شد, اخبار,اخبار علمی,اخبار آموزشی,رزومه کاری,فرم رزومه,نمونه رزومه کاری,سوالات مصاحبه استخدامی,اخبار روز,اخبار علمی جدید,اخبار علمی روز,نمونه رزومه کاری,سوالات مصاحبه استخدامی,اخبار روز اخبار,اخبار علمی,اخبار آموزشی,رزومه کاری,فرم رزومه اخبار علمی جدید,اخبار علمی روز,

مطالب و محصولات مشابه

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید ♥