پیشگیری از بیماری های قلبی Heart disease

پیشگیری از بیماری های قلبی Heart disease

راهکارهایی برای پیشگیری از بیماری های قلبی
heart disease prevention
بیماری های قلبی در طول سال های اخیر یکی از شایع ترین علل مرگ و میر بوده اند
7 راه برای پیشگیری از بیماری های قلبی
سیستم قلبی- عروقی شامل شبکه ای از رگ ها است که اکسیژن و مواد غذایی را به سلول های بدن می رساند. بیماری های قلبی- عروقی معمولاً بر روی قلب و رگ های خونی اثر می گذارند و جریان خون به اندام ها را مختل می کنند.
Strategies to prevent heart disease
Heart disease has been one of the most common causes of death in recent years
7 ways to prevent heart disease
The cardiovascular system consists of a network of arteries that carry oxygen and nutrients to the body’s cells. Cardiovascular disease usually affects the heart and blood vessels and disrupts blood flow to the organs.

 

راهکارهایی برای پیشگیری از بیماری های قلبی

عکس مطلب راهکارهایی برای پیشگیری از بیماری های قلبی
راهکارهایی برای پیشگیری از بیماری های قلبی"تبلیغات ویژه فان طب"

توضیحات کامل مطلب راهکارهایی برای پیشگیری از بیماری های قلبی

7 راه برای پیشگیری از بیماری های قلبی

سیستم قلبی- عروقی شامل شبکه ای از رگ ها است که اکسیژن و مواد غذایی را به سلول های بدن می رساند. بیماری های قلبی- عروقی معمولاً بر روی قلب و رگ های خونی اثر می گذارند و جریان خون به اندام ها را مختل می کنند.

بیماری های قلبی در طول سال های اخیر یکی از شایع ترین علل مرگ و میر بوده اند. سه عاملی که باعث بروز بیماری های قلبی – عروقی می گردد شامل فشار خون بالا، کلسترول بالا و سیگار کشیدن است. بنابراین مهم ترین راه برای کنترل آنها تغییر شیوه زندگی است.

توصیه های برای بهبود سلامت قلبی و پیشگیری از بیماریهای قلبی:
1-کاهش ابتلا به بیماری های قلبی با مسواک زدن دندان ها
مسواک زدن دندان ها دست کم دو بار در روز باعث کاهش ابتلا به بیماری های قلبی می شود. تورم دندان ها و لثه باعث ایجاد پلاک در سرخرگ ها و خطر ایجاد بیماری قلبی می گردد. تحقیقات ثابت کرده کسانی که از نظر مسواک زدن دندان ها ضعیف عمل می کنند در مقایسه با افرادی که دو بار در روز مسواک می زنند 70% بیشتر در معرض بیماری های قلبی هستند.

2- جلوگیری از بیماریهای قلبی با مصرف کربوهیدارت ها برای شام
مصرف کربوهیدرات ها برای شام خطر ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی و چاقی را کاهش می دهد. این تغییرات در رژیم غذایی روزانه افراد، ترشح هورمون هایی که مسئول گرسنگی و تشنگی هستند را تغییر می دهد و بنابراین نقش مهمی در کنترل چاقی دارند. ذخیره کربوهیدرات ها برای شام به افراد کمک می کند تا احساس سیری بیشتری کنند و وضعیت قند و چربی خون را بهبود ببخشند و به این طریق وزن بدن کنترل می شود

(بیشتر بدانید : علائم ظاهری بیماری قلبی)

نشانه‏ های مهم بيماری قلبی

تشخیص بیماری قلبی, علائم بیماری قلبی در جوانان

علائم ظاهری بیماری قلبی

 علائم بیماری قلبی چیست؟

بسیاری از مشکلات قلبی که باعث تغییر وضعیت الکتریکی قلب می شوند از طریق الکتروکاردیوگرافی قابل تشخیص اند. الکتروکاردیوگرافی یا همان نوار قلب آزمایش ساده ای است که فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند.

بیماری قلبی طیف وسیعی از شرایط را بر قلب شما شرح می دهد. بیماری های زیر چتر بیماری های قلبی شامل بیماری های رگ های خونی مانند بیماری عروق کرونر ، مشکلات ریتم قلب (آریتمی) و نقایص قلبی که با آن متولد شده اید (نقایص مادرزادی قلب) است.

اصطلاح “بیماری قلبی” اغلب با اصطلاح “بیماری قلبی عروقی” به جای یکدیگر استفاده می شود. بیماری قلبی عروقی به طور کلی به شرایطی گفته می شود که رگهای خونی باریک یا مسدود شده را در پی داشته باشد که می تواند منجر به حمله قلبی ، درد قفسه سینه (آنژین) یا سکته شود. سایر بیماری های قلبی ، مانند مواردی که بر روی عضله ، دریچه ها یا ریتم قلب شما تأثیر می گذارند ، نیز از انواع بیماری های قلبی محسوب می شوند.

نشانه بیماری قلبی

بیماری قلبی – عروقی نخستین علت مرگ و میر در ایران به شمار می‌رود به طوری که تقریبا ۴۰ درصد فوت جوانان در ایران به دلیل بیماری های قلبی-عروقی است که این آمار روبه افزایش است. اما چه علائمی را می توان یافت که ممکن است نشان دهنده یک مشکل احتمالی قلب باشد؟ در این مطلب درباره 11 علامت که می تواند به معنای آن است که زمان مراجعه به پزشک است ، با شما صحبت می کنیم:

1. درد قفسه سینه

تشخیص بیماری قلبی, علائم بیماری قلبی در جوانان

نشانه بیماری قلبی

این علامت کلاسیک حمله قلبی است ، با این حال بسیاری از مردم نمی دانند که این می تواند یک اورژانس پزشکی باشد.

اگر درد قفسه سینه دارید و احساس شدید ناخوشایندی دارید ، باید با اورژانس تماس بگیرید. اگر این یک حمله قلبی باشد ، معمولاً به عنوان سنگینی ، گرفتگی یا فشار در قفسه سینه توصیف می شود. مردم اغلب آن را اینگونه توصیف می كنند كه “فیل روی سینه من نشسته است” یا “مثل باند محكمی در اطراف سینه ام احساس می شود” ، این نوع احساس تنگنا است.

اگر در هنگام انجام ورزش ، درد قفسه سینه رخ دهد ، اما با توقف از بین بروید ، احتمال آنژین صدری وجود دارد . این هنوز به این معنی است که شما باید به یک پزشک مراجعه کنید ، اما لازم نیست با اورژانس تماس بگیرید.

2. احساس ناخوشایند

تشخیص بیماری قلبی, علائم بیماری قلبی در جوانان

علائم هشدار دهنده بیماری قلبی

بدیهی است که هر حالت تهوع برابر با حمله قلبی نیست، اما اگر شما نیز دچار درد می شوید ، باید زنگ های خطر را بشنوید. اگر احساس درد شدید در قفسه سینه می کنید حتی در حالی که فقط نشسته اید و هیچ کاری انجام نمی دهید و احساس ناخوشایندی هم می کنید ، وقت آن فرا رسیده که اورژانس را خبر کنید.

3. درد معده

تشخیص بیماری قلبی, علائم بیماری قلبی در جوانان

علایم بیماری قلبی

از آنجا که قلب ، شکم و معده همه در کنار یکدیگر قرار گرفته اند ، چالش هم برای مردم و هم برای پزشکان این است که از بین بردن درد سوزش یا سوء هاضمه و درد قلب دشوار است.

4. احساس تعریق

تشخیص بیماری قلبی, علائم بیماری قلبی در جوانان

نشانه بیماری قلبی

عرق کردن وقتی که به باشگاه رفته اید یا اینکه واقعا یک روز گرم است جای نگرانی نیست. اما احساس گرما و گرفتگی در کنار دردهای قفسه سینه نشانه این است که باید با اورژانس تماس بگیرید.

5. درد پا

تشخیص بیماری قلبی, علائم بیماری قلبی در جوانان

علائم بیماری قلبی چیست

اگر هنگام راه رفتن احساس سفتی و گرفتگی در ماهیچه های خود را پیدا کنید ، ارزش دارد که به پزشک مراجعه کنید ، زیرا این می تواند نشانگر PAD (بیماری شریانی محیطی) باشد. این در بیشتر موارد بین افراد سیگاری شایع است.

6. درد بازو

تشخیص بیماری قلبی, علائم بیماری قلبی در جوانان

تشخیص بیماری قلبی

شما ممکن است درد بازو را با قلب خود مرتبط نکنید ، اما می تواند نشانه حمله قلبی باشد. اگر درد شما از پایین بازو ، به ویژه بازو چپ ، یا به گردن می رود که احتمال آن را بیشتر از سوء هاضمه مربوط به قلب می کند. اگر از بین نرود ، یا اگر می دانید به بیماری قلبی مبتلا هستید ، باید به دنبال مشاوره پزشکی فوری باشید.

7. درد فک یا کمردرد

تشخیص بیماری قلبی, علائم بیماری قلبی در جوانان

نشانه های بیماری قلبی

با حملات قلبی ، حتی ممکن است احساس درد در فک یا پشت کنید. باز هم اگر از بین نرفت ، با اورژانس تماس بگیرید. برخی شواهد نشان می دهد که علائم زنان از درد “کلاسیک” قفسه سینه متفاوت است و ما می دانیم که زنان کمتر به دنبال مراقبت پزشکی و درمان هستند.

8. احساس خفگی

تشخیص بیماری قلبی, علائم بیماری قلبی در جوانان

علائم بیماری قلبی

کلمه” آنژین “در واقع به معنی” خفگی “است و گاهی اوقات گرفتگی یا درد می تواند در گلو ایجاد شود. مردم تمایل دارند احساس “محدود کننده” یا “خفگی” را توصیف کنند. اگر این احساس ادامه پیدا کند و قبلاً مشکل قلبی برای شما تشخیص داده نشده باشد ، باید با  پزشک خود تماس بگیرید ،اما اگر برخی از علائم دیگر را دارید ، تماس با آمبولانس ایمن تر است.

9. قوزک پا متورم است

تشخیص بیماری قلبی, علائم بیماری قلبی در جوانان

علائم بیماری قلبی در جوانان

این نباید نادیده گرفته شود، به خصوص اگر مچ پا واقعا بزرگ شود ، زیرا می تواند نشانگر نارسایی قلبی باشد ، اما همچنین بسیار شایع است و دلایل زیادی نیز دارد. این به راحتی می تواند از طریق قرص هایی که مصرف می کنید باشد به عنوان مثال ،داروهای فشار خون می توانند منجر به تورم مچ پا شوند.

اگر دچار تورم مچ پا شده اید ، ارزش این را دارد که با پزشک خود ملاقات کنید.

10. خستگی مفرط

تشخیص بیماری قلبی, علائم بیماری قلبی در جوانان

علائم هشدار دهنده بیماری قلبی

احساس خستگی مداوم می تواند از علائم نارسایی قلبی و همچنین سایر شرایط باشد. بسیاری از بیماران می گویند که خسته شده اند ، چه نارسایی قلبی داشته باشند یا نه ، آنژین گرفته اند یا نه! این یک مشکل است ، زیرا بسیار غیر اختصاصی است.

اگر خسته هستید و ساعتهای طولانی کار می کنید یا بیدار می مانید ، احتمالاً مربوط به قلب شما نیست، اما اگر شروع به خستگی شدید کرده اید و سبک زندگی شما تغییر نکرده است ، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

11. ضربان قلب نامنظم 

تشخیص بیماری قلبی, علائم بیماری قلبی در جوانان

بیماری قلبی عروقی

در حال حاضر این یک موضوع داغ است ، تمرکز زیادی بر روی تشخیص ضربان های قلب نامنظم است. با توجه به بررسی نوار قلب حدود 700 نفر ، حدود 20 نفر را یافتیم که دارای فیبریلاسیون دهلیزی هستند [که می تواند خطر سکته مغزی شما را افزایش دهد]. اکثریت قریب به اتفاق مردم فقط ضربات خارج ریتم اضافی داشتند که معمولاً بی ضرر هستند.

اگر قلب شما خیلی سریع است و به طور نامنظم پرش می کند ، آن وقت است که باید پزشک خود را ببینید. اگر چنین احساسی دارید و پس از آن دچار بیهوشی شدید ، با آمبولانس تماس بگیرید.

3- پیشگیری از بیماری های قلبی با مصرف توت فرنگی
توت فرنگی و سایر گیاهانی که دارای آنتی اکسیدان و ویتامین ها هستند باعث سلامت قلب می شوند و از سکته قلبی پیشگیری می کنند. تحقیقات ثابت کرده که مواد استخراج شده از توت فرنگی فعالیت آنتی اکسیدان ها را افزایش می دهد. این مواد پروتئینی به نام Nrf2 را فعال می کنند و از این راه باعث کاهش لیپیدها و کلسترول در جریان خون می شوند. سطح بالای کلسترول در جریان خون باعث سکته و بیماری قلبی می شود. تحقیقات نشان داده که گیاهانی با کلسترول پایین باعث کاهش چین و چروک ها و بهبود حافظه می شوند.

4- خوردن شکلات تلخ و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی
شکلات تلخ به انعطاف پذیری رگ ها کمک می کند و از چسبیدن گلبول های سفید به دیواره رگ ها جلوگیری می کند. این عمل به کاهش فشار خون و افزایش جریان خون به مغز و قلب کمک می کند. فلاونول یک آنتی اکسیدان است که در شکلات تلخ وجود دارد و مسئول بهبود سلامت قلبی است. تنها یک اونس شکلات تلخ در روز برای رسیدن به این مزیت کافی است.

بیماری قلبی,پیشگیری از بیماری های قلبی,جلوگیری از بیماری های قلبی

مصرف شکلات تلخ خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد

5- ورزش منظم و پیشگیری از بیماریهای قلبی
ورزش از راه های زیر بیماری های قلبی را بهبود می بخشد:
افزایش جریان خون، کاهش ذخیره چربی و پایدار کردن اثرات پرخوری.
ورزش قلب را از آسیب های ناشی از نیتریک اکسید حفاظت می کند. ورزش مقدار نیتریک اکسید را در خون افزایش می دهد و به گشاد کردن سرخرگ ها، افزایش جریان خون سرخرگی، جلوگیری از چسبیدن سلول های خونی به دیواره رگ ها و کاهش فشار خون کمک می کند.

ورزش همچنین باعث بهبود ایجاد تغییرات در DNA می گردد و این عمل را از طریق اثرگذاری بر روی بیان ژن در سلول های چربی انجام می دهد. ورزش بیان ژن های خاصی را در سلول های چربی غیرفعال می کند. این تغییرات ذخیره چربی را در بافت های چربی کاهش می دهد. ورزش روزانه با اثرات پرخوری مقابله می کند. پرخوری توانایی بدن را برای کنترل قند خون کاهش می دهد و باعث بیان ژن هایی که باعث تغییرات متابولیک می شوند می گردد.

6- کارکرد مناسب قلب با هشت ساعت خواب
دست کم 8 ساعت خواب در شبانه روز برای کارکرد مناسب قلب و پیشگیری از بیماری قلبی به خصوص برای خانم ها لازم است. طبق مطالعات انجام شده در دانشگاه لندن زنانی که در طول شبانه روز کمتر از 8 ساعت می خوابند، سطح اینترلوکین 6 (IL6) در خونشان افزایش می یابد. این فاکتور مسئول پاسخ به التهاب در بدن است و افزایش بیش از حد آن باعث بیماری های عروق کرونری می گردد. مطالعات دیگر نشان داده که استراحت کافی مزایای فعالیت های سالم مانند ورزش و رژیم غذایی مناسب را بهبود می بخشد.

7- جلوگیری از بیماری قلبی با خوردن هندوانه
خوردن هندوانه از طریق کاهش فشار خون به سلامت قلب کمک می کند. این میوه علاوه برآنتی اکسیدان ها، دارای ویتامین ها و مواد معدنی حاوی آمینواسیدهایی مانند ال سیترولین است. زمانی که ال سیترولین جذب می شود به آمینواسیدهای دیگری مانند ال آرژنین تبدیل می شود و به حفظ فشار خون کمک می کند. ال سیترولین از طریق گشاد کردن رگ های خونی و بهبود عملکرد سرخرگ ها باعث کاهش فشارخون می گردد.

منابع : 020 و بیتوته

برچسب و تگ های مطلب راهکارهایی برای پیشگیری از بیماری های قلبی:

راهکارهایی برای پیشگیری از بیماری های قلبی, بیماری قلبی, پیشگیری از بیماری های قلبی, جلوگیری از بیماری های قلبی, راهکارهای ویژه برای کاهش بیماری قلبی, علائم بیماری قلبی, بیماری های قلبی, بیماری قلبی عروقی, عوامل خطر بیماری قلبی, پیشگیری بیماری های قلبی, پیشگیری از بیماریها
,تشخیص بیماری قلبی, علائم بیماری قلبی در جوانان, علائم بیماری قلبی چیست, علائم بیماری قلبی در کودکان, علائم هشدار دهنده بیماری قلبی, علائم ظاهری بیماری قلبی, نشانه بیماری قلبی, علایم بیماری قلبی, علائم بیماری قلبی, بیماری قلبی عروقی, نشانه بیماری قلبی, نشانه های بیماری قلبی

مطالب و محصولات مشابه

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید ♥