درباره آغاز امامت حضرت مهدی موعد(عج) چه می دانید؟

امام زمان حضرت مهدی (عج) را خوب بشناسیم

درباره آغاز امامت حضرت مهدی موعد(عج) چه می دانید؟

امام زمان حضرت مهدی (عج) را خوب بشناسیم

درباره آغاز امامت حضرت مهدی موعد(عج) چه می دانید؟
imamate
Hujjat Allah al Mahdi
(حجت بن الحسن)
محمّد بن حسن عسکری معروف به حُجَّتِ بنِ الْحَسَن (به عربی: محمّد بنِ الْحسنِ الْعَسکَری؛ زادهٔ ۱۵ شعبان ۲۵۵ یا ۲۵۶ هجری قمری در سامَرّا)، بنابر باور شیعیان دوازده‌امامی، دوازدهمین و آخرین امام و همان مهدی موعود است.

او فرزند حسن بن علی عسکری، امام یازدهم شیعیان، و همچون پیامبر اسلام نامش محمد و کنیه‌اش ابوالقاسم است.

«امامِ زمان»، «صاحبُ الزَّمان»، «ولیِّ عَصر»، «قائمِ آلِ محمد» و «مَهدیِ موعود» از القاب مشهور اوست.
(Hujjat bin Al-Hassan)
Muhammad ibn Hassan Askari, known as Hujjat ibn al-Hasan (Arabic: Muhammad ibn al-Hasan al-Askari; born on 15 Sha’ban 255 or 256 AH in Samarra), is believed by the Shiites to be the twelfth Imam, the twelfth and the last Imam, and the last Imam.

He is the son of Hassan bin Ali Askari, the eleventh Imam of the Shiites, and like the Prophet of Islam, his name is Muhammad and his nickname is Abu al-Qasim.

“Imam of the time”, “Sahib al-Zaman”, “Wali al-Asr”, “Qaem al-Muhammad” and “Promised Mahdi” are some of his famous titles."تبلیغات ویژه فان طب"درباره آغاز امامت حضرت مهدی موعد(عج) چه می دانید؟


امام زمان حضرت مهدی (عج) را خوب بشناسیم
آغاز امامت حضرت مهدی (عج)


توضیحات کامل مطلب درباره آغاز امامت حضرت مهدی موعد(عج) چه می دانید؟


روز نهم ربیع الاول، سالروز شروع امامت منجی عالم بشریت، موعود انبیاء، پایان بخش طومار حاکمیت طاغوت و برقرار کننده حکومت عدل الهی در سرتاسر زمین است. مناسب است که شیعیان و منتظران امام زمان(عج) روز نهم ربیع الاول را جشن گرفته و با حضرتش پیمانی مجدد ببندند.

معرفی امام زمان (عج) به شیعیان:

از آنجا که ولادت امام دوازدهم (عج) به صورت پنهانی انجام گرفت، بیم آن بود که شیعیان در شناخت آخرین حجت پروردگار به اشتباه و گمراهی گرفتار آیند.

امام عسکری علیه السلام وظیفه داشت فرزند خود را به گروهی از بزرگان شیعه و افراد مورد اعتماد معرفی کند.

آنان نیز خبر ولادت او را به دیگر پیروان اهل بیت (ع) می رساندند تا ضمن معرفی آن بزرگوار، تهدیدی متوجه آخرین سفیر حق نگردد.

 

محمد بن عثمان و چند تن دیگر از بزرگان شیعه نقل می کنند: چهل نفر از شیعیان نزد امام یازدهم گرد آمدیم.

آن حضرت، فرزندش را به ما نشان داد و فرمود: «پس از من، این امام شما و جانشین من است. از او فرمان برید و بعد از من در دین خود پراکنده نشوید که هلاک خواهید شد و از امروز به بعد او را دیگر نخواهید دید».

 

روز جمعه، هشتم ربیع الاول سال 260 هـ.ق، امام حسن عسکری علیه السلام پس از این که نماز صبح را خواندند، بر اثر زهری که هشت روز قبل معتمد به ایشان خورانده بود، به شهادت رسید و حضرت حجت بن الحسن (ع) پس از شهادت پدربزرگوارشان در روز نهم ربیع الاول سال 260 هجری قمری به امامت رسیدند. 

امام حسن مجتبی (ع) را خوب بشناسیم

احادیث اخلاقی از امام حسن مجتبی (ع)

آغاز امامت امام زمان,اعمال آغاز امامت امام زمان,تاریخ امامت امام زمان

اعمال روز امامت امام زمان (عج)

 

غیبت امام عصر (عج)

فشار و شرایط سخت زمان، سبب شد که پس از شهادت امام حسن عسکری علیه السلام در سال ۲۶۰ هجری قمری، حضرت مهدی(عج) غایب گردد؛ به طوری که حتی شیعیان خاص نیز جز در موارد نادر از دیدار ایشان محروم گشتند.

البته در این زمان نیز رابطه امام و امت به کلی قطع نشد، بلکه مردم به وسیله نایبان خاص ایشان، که همگی از بزرگان شیعه و برگزیدگان امام عصر علیه السلام بودند، با مولای خویش ارتباط داشتند.

 

نتیجه آن شد که در همین دوره، شیعیان به رفت و آمد و ارتباط گسترده تر با عالمان دینی خو گرفتند و دانستند که در شرایط غیبت امام نیز راه شناخت وظایفی دینی به روی آنها بسته نیست.

عثمان بن سعید عمری، محمد بن عثمان عمری، حسین بن روح نوبختی و علی بن محمد سمری، چهار نماینده ای بودند که از سوی امام عسکری علیه السلام و امام مهدی(عج) انتخاب و به مردم معرفی شدند.

محصولات ویژه ماه محرم را از اینجا تهیه کنید

اعمال در روز نهم ربیع الاول مصادف با آغاز امامت امام زمان (عج):

در کتاب کلیات مفاتیح الجنان برای این روز مبارک یعنی آغاز امامت امام زمان (عج) اعمال مخصوصی ذکر شده است.

 

– مستحب است در این روز برادران مؤمن را اطعام کرده و یکدیگر را خشنود سازید. همچنین جامه نو پوشیده و شکر پروردگار را به جای آورید چرا که در این روز غم‌ها برطرف گشته و اوقات آن بسیار شریف است.

 

– روز نهم روز عید بزرگ و روز عید بقر است و روایتى نقل شده كه هر كه در این روز چیزى انفاق كند گناهانش آمرزیده شود.

 

– باید در این چنین روزی با امام زمان (عج) بر اساس مفاد روایات و دعاها به ویژه دعای عهد،  پیمانی دوباره بست معرفت، محبت، ولایت و اطاعت برخی از اصول این پیمان نسبت به حضرت صاحب الزمان علیه السلام است.

ولایت امام زمان (عج) به عنوان سرپرستی و حاکمیت وی بر افراد جامعه هست و این ولایت رکن و اساس دین است، همچنین کلید گشایشگر و راهنمای انسان مسلمان در همه ابعاد دین به شمار می‌آید.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته 


برچسب و تگ های مطلب درباره آغاز امامت حضرت مهدی موعد(عج) چه می دانید؟:

آغاز امامت امام  مهدی, اعمال روز نهم ربیع الاول, روز نهم ربیع الاول چه روزی است, اعمال روز امامت امام زمان, آغاز امامت امام زمان, اعمال آغاز امامت امام زمان, تاریخ امامت امام زمان, سالروز آغاز امامت امام زمان,imamate Hujjat Allah al Mahdi,

مطالب و محصولات مشابه

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید ♥