معرفی ساز تومبا tomba

معرفی ساز تومبا tomba

معرفی ساز تومبا
introduction tomba instrument
موسیقی ذهن افراد را آرام می کند و به آن ها آرامش می دهد. همینطور باید بدانید که موسیقی استرس را نیز در افراد کم می کند. یکی از آلات موسیقی، تومبا می باشد. این ساز جزو ساز های کوبه ای هستند که از گذشته های دور مورد استفاده افراد بوده است.
Introduction of Tomba instrument
Music calms and soothes people’s minds. You should also know that music also reduces stress in people. One of the musical instruments is the tomba. These instruments are among the percussion instruments that have been used by people since ancient times.

 

آشنایی با ساز تومبا

عکس مطلب آشنایی با ساز تومبا
آشنایی با ساز تومبا

توضیحات کامل مطلب آشنایی با ساز تومبا

معرفی ساز تومبا

موسیقی ذهن افراد را آرام می کند و به آن ها آرامش می دهد. همینطور باید بدانید که موسیقی استرس را نیز در افراد کم می کند. یکی از آلات موسیقی، تومبا می باشد. این ساز جزو ساز های کوبه ای هستند که از گذشته های دور مورد استفاده افراد بوده است.

ساز تومبا چیست؟

تومبا در حقیقت بزرگترین ساز از مجموعه سازهای کوبه ای کنگا است. ساز کوبه‌ای یا پرکاشن سازهایی گفته می‌شود که از راه ضربه، تکان، سایش، خراش و یا هر عمل دیگری که باعث نوسان گردد، تولید صدا کند. وظیفهٔ اصلی سازهای کوبه‌ای اغلب اجرای ضرب (ریتم) در متن آهنگ است اما توانائی اجرای ملودی را نیز دارد. این ساز به احتمال زیاد پس از صدای انسانی قدیمی‌ترین نوع ساز است. سازهای کوبه‌ای را به طور کل می‌توان به ۲ دسته، سازهای کوبه‌ای با کوک مشخص مانند زیلوفون و سازهای کوبه‌ای با کوک نامشخص مانند انواع طبل تقسیم کرد.

ساز تومبا, ساز تومبا چیست,تاریخچه ساز تومبا

تاریخچه ساز تومبا

تاریخچه ساز تومبا

ساز های کوبه ای بسیاری اکنون وجود دارد که تومبا جزو آن ها می باشد. ساز تومبا یک ساز آکوستیک است که خیلی بزرگ است. این ساز باید به وسیله دو دست زده شود تا بتوان صدای دلنشینی را به گوش شنونده رساند. دامنه ی صدای این ساز بی نظیر است. از نظر تاریخچه این ساز باید بدانید که پیشینه آن به هزاران سال قبل باز می گردد. خیلی از اشخاص اعتقاد دارند که صدای شنیده شده از این ساز پس از صدای انسان جزو اولین صداها می باشد. انسان های اولیه با ضربه زدن به وسایل مختلف به این نتیجه رسیدند که می توانند به وسیله ی آن صدا های خوبی را به وجود آورند.

در گذشته از تومبا فقط برای مراسم های ویژه مثل عزاداری و یا جشن عروسی و شادی استفاده می شده است. ولی اکنون می توان از آن برای اجرای موسیقی ها در کنار ساز های دیگر استفاده کرد. همینطور این ساز در سبک های گوناگون قابل استفاده است که از جمله ی آن ها می توان به جاز، پاپ و … اشاره کرد.

ساز تومبا به وسیله کشور کوبا ساخته شده است. این ساز در اول کار بیشتر برای موسیقی های آفریقایی مناسب بود. پس از گذشت مدت زمانی این ساز توانست به کشور های لاتین راه پیدا کند و در آن جا هم مورد استفاده قرار بگیرد. از نظر ظاهری این سازها بزرگ و کشیده می باشند. این ساز ها به حالت ایستاده هستند. ریتم های لاتین به مقدار زیادی از این ساز استفاده می کنند.

ساز تومبا, ساز تومبا چیست,آموزش تومبا

آموزش تومبا

آموزش تومبا

در ایران دوره‌های آموزشی کنگا و تومبا، همه را با نام تومبا معرفی می‌کنند. در کلاس‌های آموزشی معمولا بعد از یادگیری حرکات پایه‌ای و شناخت اندام‌های ساز، تمرینات از یک دهانه طبل آغاز می گردد و بعد از مسلط شدن بر تکنیک‌های طبل اول، دوره‌ی آموزشی با دو طبل ادامه می‌یابد و همینطور به سه طبل و چهار طبل می‌رسد و در آخر در نوازندگی با پنج طبل به پایان می رسد.

ساز تومبا, ساز تومبا چیست, تاریخچه ساز تومبا

آشنایی با ساز کوبه ای تومبا

تفاوت های ساز تومبا و ساز پرکاشن

توجه کنید که ساز تومبا، یک ساز آکوستیک با دامنه ی صدایی نسبتا خوب در بین ساز‌های کوبه ‌ای است؛ در حالی که دیجیتال پرکاشن سازی الکترونیکی است که دامنه ی صدایی محدودی هم دارد! با این توصیف می توان دانست صدای دیجیتال پرکاشن تنها و تنها با آمپلی و باند قابل پخش است، در صورتی که صدای ساز تومبا، آکوستیک است و الزاما احتیاجی به آمپلی و باند ندارد!

دقت کنید ساز دیجیتال پرکاشن به وسیله ی دو استیک یا چوب زده می ‌شود، ولی ساز تومبا تنها به وسیله دو دست انسان زده می ‌شود. لازم به گفتن است برخی از انواع مدل های ساز دیجیتال پرکاشن، توسط دست نیز زده می ‌شوند!

صدا‌های گوناگون ساز دیجیتال پرکاشن، به وسیله سمپل‌ هایی که درون حافظه ی آن ریخته می‌ شود و به وسیله ی صفحه ‌های حساس به ضربه ی دیجیتالی اجرا می ‌شوند! بنابراین صداهای به وجود آمده، محدود به همان سمپل‌ ها خواهد بود، در حالی که صدای ساز تومبا با روش قطعات مختلف ساز که به اغلب بینگو و بانگو هستند، اجرا می‌ گردد.

گردآوری: بخش فرهنگ و هنر بیتوته

برچسب و تگ های مطلب آشنایی با ساز تومبا:

ساز تومبا, ساز تومبا چیست, تاریخچه ساز تومبا, آموزش تومبا, تفاوت ساز تومبا و ساز پرکاشن, آشنایی با ساز کوبه ای تومبا, معرفی ساز تومبا
,

مطالب و محصولات مشابه

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید ♥