درمان کارسینوم مجرایی درجا یا مرحله صفر سرطان پستان

علائم، علل و درمان کارسینوم مجرایی درجا یا مرحله صفر سرطان پستان

علل کارسینوم مجرای درجا, عوامل خطر کارسینوم مجرای درجا, راههای درمان کارسینوم مجرای درجا, کارسینوم داکتال درجا, کارسینوم مجاری درجا, کارسینوم مجرای درجا, کارسینوم درجا, کارسینوم درجا لوبولار, سرطان کارسینوم, علایم کارسینوم مجرای درجا ,کارسینوم مجرای درجا , کارسینوم درجا , کارسینوم درجا لوبولار , سرطان کارسینوم , علایم کارسینوم مجرای درجا , علل کارسینوم مجرای درجا , عوامل خطر کارسینوم مجرای درجا , راههای درمان کارسینوم مجرای درجا , کارسینوم داکتال درجا , کارسینوم مجاری درجا ,

علائم، علل و درمان کارسینوم مجرایی درجا یا مرحله صفر سرطان پستان
invasive ductal carcinoma in situ
کارسینوم مجاری شیری درجا
کارسینوم مجاری شیری درجا نوعی سرطان سینه غیرتهاجمی و شکل اولیه‌ی سرطان سینه است. این سرطان به نواحی مجاور متاستاز نمی کند و می‌توان آن را به خوبی درمان کرد. احساس توده در سینه، ترشحات خونی از نوک پستان و درد از علائم این بیماری است.
Symptoms, causes and treatment of ductal carcinoma in situ or stage zero breast cancer
Carcinoma of the milk ducts in situ
Mammary ductal carcinoma in situ is a type of non-invasive breast cancer and an early form of breast cancer. This cancer does not metastasize to nearby areas and can be treated well. A feeling of mass in the breast, blood discharge from the nipple and pain are symptoms of this disease.

علائم، علل و درمان کارسینوم مجرایی درجا یا مرحله صفر سرطان پستان

عکس مطلب علائم، علل و درمان کارسینوم مجرایی درجا یا مرحله صفر سرطان پستان

توضیحات کامل مطلب علائم، علل و درمان کارسینوم مجرایی درجا یا مرحله صفر سرطان پستان

کارسینوم مجاری شیری درجا یا (Ductal carcinoma in situ (DCIS نوعی سرطان سینه غیرتهاجمی است که از مجاری شیری شروع می‌شود و به ‌این دلیل که به بافت سالم اطراف پستان سرایت نمی‌کند به ‌آن سرطان غیرتهاجمی می‌گویند. این بیماری معمولاً خطر مرگ ندارد، اما مبتلایان به آن به ‌نسبت افراد سالم ریسک بالاتری برای ابتلا به سرطان سینه تهاجمی در سال‌های بعد دارند.

بر اساس آمار انجمن سرطان آمریکا، نزدیک به ۲۰ درصد موارد جدید ابتلا به سرطان سینه از نوع کارسینوم مجاری شیری درجا هستند. در ادامه با بخش پزشکی فان طب با ما همراه باشید تا با علائم، تشخیص و درمان کارسینوم مجاری شیری درجا بیشتر آشنا شوید.

"پیشنهاد ویژه فان طب"
خرید انواع لمینت دندان
لمینت دندان
تبلیغ در فان طب
تبلیغ
تبلیغات در فان طب
تبلیغ

کارسینوم مجاری شیری درجا چیست؟

کارسینوم مجاری شیری درجا که کارسینوم داکتال درجا یا سرطان مجاری در محل (DCIS) هم نامیده می‌شود به رشد سلول‌های غیرطبیعی در مجاری شیر در پستان می‌گویند. این بیماری اولین شکل سرطان پستان از نوع غیرتهاجمی است که صرفاً در همان مجرای شیری باقی می‌ماند و در طول ماموگرافی برای غربالگری سرطان سینه یا معاینه توده پستانی مشاهده می‌شود.

سرطان درجا چیست؟

سرطان درجا اولین مرحله سرطان است. چون سلول‌های سرطانی در همان محل اصلی خود باقی مانده و به اطراف سرایت پیدا نمی‌کنند، به آن سرطان درجا (in situ) می‌گویند. منشأ بیش از ۹۰ درصد سرطان‌های پستان همین سلول‌های سطحی مجاری شیر هستند. رشد سلول‌های بدخیم در مجرای شیر در صورتی که از مجرا عبور نکرده و وارد بافت پستان نشود سرطان درجا یا کارسینوم درجا نامیده می‌شود، اما وقتی نسوج پستانی درگیر بشوند با بیماری کارسینوم تهاجم سروکار داریم.

سرطان مجاری شیری چیست؟

سرطان مجاری شیری یا همان کارسینوم شیری مهاجم (Invasive ductal carcinoma (IDC)) شایع‌ترین نوع سرطان سینه است که حدود ۸۰ درصد تمام سرطان‌های سینه را به‌ خود اختصاص می‌دهد. سرطان مجاری شیری از مجاری شیری موجود در سینه شروع می‌شود که شیر را از غدد شیری (لوبول‌ها) به نوک پستان می‌رسانند. این نوع سرطان سینه به بافت‌های اطراف پستان هم انتشار پیدا می‌کند.

علائم کارسینوم مجاری شیری درجا چیست؟

به نقل از «breastcancer» کارسینوم شیری درجا علائم مشخصی مثل ایجاد توده پستانی یا درد در سینه‌ها ندارد، اما گاهی با علائم زیر همراه است:

 • ترشح خون‌آلود از نوک پستان
 • تشکیل توده در پستان
 • تشکیل خوشه‌های کوچک کلسیفیکاسیون در شکل و اندازه‌های مختلف و نامنظم که در ماموگرافی دیده می‌شوند از علائم کارسینوم مجاری شیری درجا است.

درد سرطان سینه چگونه است؟

درد معمولاً واکنش بدن فرد نسبت به بیماری‌های مختلف است. مراحل اولیه سرطان سینه عمدتاً بدون علائم و نشانه خاصی هستند، اما با بزرگ‌تر شدن تومورها علائم بیماری هم مشخص‌تر می‌شوند. توده‌ای که در پستان ایجاد می‌شود حتی اگر سرطانی هم باشد معمولاً درد ندارد، اما درد و حساسیت در پستان‌ها نشانه سرطان سینه هستند. یعنی سرطان سینه با درد ناشی از لمس سینه یا درد ناشی از سنگینی توده در پستان‌ها همراه است. البته هرگونه دردی در ناحیه پستان لزوماً نشانه سرطان سینه نیست، گاهی تغییرات هورمونی هم می‌تواند باعث درد سینه شوند.

علائم کارسینوم مجاری شیری درجا سرطان سینه با درد ناشی از لمس سینه یا درد ناشی از سنگینی توده در پستان‌ها همراه است

تشخیص کارسینوم مجاری شیری درجا به چه صورت است؟

کارسینوم مجاری شیری درجا معمولاً در آزمایش غربالگری سرطان سینه کشف می‌شود. پزشک در صورت مشاهده علائم اولیه، برای تشخیص کارسینوم مجاری شیری درجا آزمایش‌های زیر را تجویز می‌کند:

 • معاینه بدنی پستان‌ها
 • ماموگرافی
 • سونوگرافی
 • ام آر آی (MRI)
 • نمونه‌برداری

راه های درمان کارسینوم مجاری شیری درجا

به نقل از «uptodate» در بیشتر موارد مبتلایان به کارسینوم مجاری شیری درجا احتمال بهبودی بالا است و تومور قابل درمان و غیرقابل بازگشت است. برخی از روش‌های درمان سرطان سینه برای درمان این بیماری هم می تواند استفاده شود. روش‌های درمانی پیشنهادی برای مبتلایان به این بیماری شامل این موارد می‌شوند:

 • لامپکتومی (جراحی حفظ پستان) و پرتودرمانی
 • جراحی برداشتن پستان (ماستکتومی)
 • لامپکتومی و هورمون درمانی
 • شرکت در یک کار آزمایی بالینی که نظارت دقیق را با جراحی مقایسه می‌کند.

راهی برای پیشگیری از کارسینوم مجاری شیری درجا وجود دارد؟

با رعایت برخی نکات می‌توان از ابتلا به کارسینوم مجاری شیری درجا پیشگیری کرد و ریسک ابتلا به سرطان سینه را کاهش داد:

 • در مورد خطرات و مزایای هورمون درمانی در دوران یائسگی با پزشکتان مشورت کنید، چراکه برخی ترکیبات هورمون درمانی، ریسک ابتلا به سرطان سینه را بالا می‌برند. بهتر است پایین‌ترین دوز هورمون‌ درمانی در کمترین بازه زمانی انتخاب شود.
 • مصرف الکل و دخانیات را از زندگی خود کنار بگذارید.
 • حداقل روزی ۳۰ دقیقه ورزش کنید.
 • چاقی یکی از فاکتورهای خطر است که ریسک ابتلا به سرطان پستان پس از یائسگی را افزایش می‌دهد. سعی کنید وزن ایده‌آل خود را حفظ کنید.
 • در صورتی که سابقه خانوادگی سرطان پستان دارید حتماً باید زیر نظر پزشک آزمایش‌های غربالگری را انجام دهید و داروهای پیشگیرانه مصرف کنید.

پیشگیری از کارسینوم مجاری شیری درجاانجام تست‌های غربالگری سرطان سینه مانند ماموگرافی به تشخیص زودهنگام و حتی پیشگیری از این بیماری کمک می‌کند.

نتیجه گیری

هرچند که کارسینوم مجاری شیری درجا سرطان سینه غیرتهاجمی است که خطر مرگ ندارد، اما ریسک ابتلا به سرطان پستان را چند برابر می‌کند. از آنجایی ‌که این بیماری علائم خاصی هم ندارد، بهتر است آزمایش‌های غربالگری را جدی بگیرید. برای درمان معمولاً برداشتن سلول‌های غیرطبیعی با روش جراحی، هورمون درمانی و جراحی برداشتن پستان تجویز می‌شوند.

علل کارسینوم مجرای درجا, عوامل خطر کارسینوم مجرای درجا, راههای درمان کارسینوم مجرای درجا

کارسینوم داکتال درجا چیست

کارسینوم مجاری شیری درجا، شکل اولیه سرطان سینه!

کارسینوم مجرایی درجا همچنین سرطان داخل مجاری یا مرحله صفر سرطان پستان نامیده می شود. DCIS یک سرطان پستان غیر تهاجمی یا پیش تهاجمی است. این بدان معناست که سلول‌هایی که مجاری را می‌پوشانند به سلول‌های سرطانی تبدیل شده‌اند اما از طریق دیواره‌های مجاری به بافت سینه نزدیک منتشر نشده‌اند.

کارسینوم مجرای درجا (DCIS) وجود سلول های غیر طبیعی در داخل مجرای شیر در پستان است. DCIS اولین شکل سرطان سینه در نظر گرفته می شود. DCIS غیر تهاجمی است، به این معنی که از مجرای شیر پخش نشده است و خطر تهاجمی شدن آن پایین است.

DCIS معمولاً در طول ماموگرافی که به عنوان بخشی از غربالگری سرطان سینه یا برای بررسی توده پستان انجام می شود، یافت می شود.

در حالی که DCIS یک مورد اورژانسی نیست اما نیاز به ارزیابی و در نظر گرفتن گزینه های درمانی دارد. درمان ممکن است شامل جراحی با حفظ پستان همراه با پرتو یا جراحی برای برداشتن تمام بافت پستان باشد. یک کارآزمایی بالینی با مطالعه نظارت فعال به عنوان جایگزینی برای جراحی ممکن است گزینه دیگری باشد.

کارسینوم درجا, کارسینوم درجا لوبولار, سرطان کارسینوم

نشانه های کارسینوم داکتال درجا

علائم کارسینوم مجرای درجا

کارسینوم مجرای درجا (DCIS) معمولاً هیچ علامت یا نشانه ای ندارد. با این حال، DCIS گاهی اوقات می تواند علائمی مانند:

– توده سینه

– ترشح خونی از نوک پستان

– DCIS معمولاً در ماموگرافی یافت می شود و به صورت خوشه های کوچکی از کلسیفیکاسیون ها ظاهر می شود که دارای اشکال و اندازه های نامنظم هستند.

علل کارسینوم مجرای درجا 

مشخص نیست که چه چیزی باعث DCIS می شود. DCIS زمانی تشکیل می شود که جهش های ژنتیکی در DNA سلول های مجرای پستان رخ می دهد. جهش‌های ژنتیکی باعث می‌شوند سلول‌ها غیرعادی به نظر برسند، اما سلول‌ها هنوز توانایی خروج از مجرای سینه را ندارند.

محققان دقیقا نمی دانند چه چیزی باعث رشد غیرطبیعی سلولی می شود که منجر به DCIS می شود. عواملی که ممکن است نقش داشته باشند شامل سبک زندگی، محیط و ژن‌هایی است که از والدینتان به شما منتقل شده‌اند.

راههای درمان کارسینوم مجرای درجا, کارسینوم داکتال درجا, کارسینوم مجاری درجا

عوامل خطر کارسینوم داکتال درجا

عوامل خطر ابتلا به کارسینوم مجرای درجا 

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به DCIS را افزایش دهند عبارتند از:

– افزایش سن

– سابقه شخصی بیماری خوش خیم پستان، مانند هیپرپلازی آتیپیک

– سابقه خانوادگی سرطان سینه

– هرگز باردار نبوده است.

– داشتن اولین بچه بعد از 30 سالگی

– اولین قاعدگی قبل از 12 سالگی

– شروع یائسگی بعد از 55 سالگی

جهش‌های ژنتیکی که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهند، مانند جهش‌های موجود در ژن‌های سرطان سینه BRCA1 و BRCA2.

تشخیص کارسینوم مجرای درجا

DCIS اغلب در طول ماموگرافی مورد استفاده برای غربالگری سرطان سینه کشف می شود. اگر ماموگرافی شما نواحی مشکوک مانند لکه های سفید روشن (میکروکلسیفیکاسیون ها) را که به صورت خوشه ای هستند و دارای اشکال یا اندازه های نامنظم هستند را نشان داد، رادیولوژیست شما احتمالا تصویربرداری اضافی از پستان را توصیه می کند.

شما ممکن است یک ماموگرافی تشخیصی داشته باشید که نماها را با بزرگنمایی بالاتر از زوایای بیشتری می گیرد. این معاینه هر دو پستان را ارزیابی می‌کند و نگاهی دقیق‌تر به میکروکلسیفیکاسیون‌ها می‌اندازد تا بتواند تشخیص دهد که آیا آنها باعث نگرانی هستند یا خیر.

اگر ناحیه مورد نظر نیاز به ارزیابی بیشتر داشته باشد، گام بعدی ممکن است سونوگرافی و بیوپسی پستان باشد.

علل کارسینوم مجرای درجا, عوامل خطر کارسینوم مجرای درجا, راههای درمان کارسینوم مجرای درجا

راههای تشخیص کارسینوم داکتال درجا

برداشتن نمونه بافت پستان برای آزمایش

در طول بیوپسی با سوزن مرکزی، رادیولوژیست یا جراح از یک سوزن توخالی برای برداشتن نمونه‌های بافتی از ناحیه مشکوک استفاده می‌کند که گاهی اوقات توسط سونوگرافی (بیوپسی پستان با هدایت اولتراسوند) یا با اشعه ایکس (بیوپسی استریوتاکتیک پستان) هدایت می‌شود. نمونه های بافت برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود.

در یک آزمایشگاه، یک پزشک متخصص در تجزیه و تحلیل خون و بافت بدن (پاتولوژیست) نمونه‌ها را بررسی می‌کند تا مشخص کند آیا سلول‌های غیرطبیعی وجود دارند و اگر چنین است، این سلول‌های غیرطبیعی چقدر تهاجمی به نظر می‌رسند.

راههای درمان کارسینوم مجرای درجا

درمان کارسینوم مجرای درجا احتمال موفقیت بالایی دارد، در بیشتر موارد تومور را از بین می برد و از هرگونه عود جلوگیری می کند.

در اکثر افراد، گزینه های درمانی برای DCIS عبارتند از:

• جراحی حفظ پستان (لومپکتومی) و پرتودرمانی

• جراحی برداشتن سینه (ماستکتومی)

در برخی موارد، گزینه های درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• فقط لامپکتومی

• لامپکتومی و هورمون درمانی

• شرکت در یک کارآزمایی بالینی مقایسه نظارت دقیق با جراحی

عمل جراحی

اگر DCIS در شما تشخیص داده شد، یکی از اولین تصمیماتی که باید بگیرید این است که آیا این بیماری را با لامپکتومی یا ماستکتومی درمان کنید.

• لامپکتومی: لامپکتومی جراحی برای برداشتن ناحیه DCIS و حاشیه بافت سالمی است که آن را احاطه کرده است. این همچنین به عنوان بیوپسی جراحی یا برش موضعی گسترده شناخته می شود. این روش به شما این امکان را می دهد که تا حد امکان از سینه خود نگهداری کنید و بسته به مقدار بافت برداشته شده، معمولا نیازی به بازسازی سینه را از بین می برد.

درمان کارسینوم داکتال درجا با لامپکتومی

تحقیقات نشان می دهد که زنانی که تحت درمان لامپکتومی قرار می گیرند، نسبت به زنانی که تحت عمل ماستکتومی قرار می گیرند، کمی بیشتر در معرض خطر عود هستند. با این حال، میزان بقا بین دو گروه بسیار مشابه است. اگر بیماری های جدی دیگری دارید، ممکن است گزینه های دیگری مانند لامپکتومی به همراه هورمون درمانی، لامپکتومی به تنهایی یا بدون درمان را در نظر بگیرید.

• ماستکتومی : ماستکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن تمام بافت پستان است. بازسازی سینه برای بازگرداندن ظاهر سینه شما می تواند در همان زمان یا در صورت تمایل در مراحل بعدی انجام شود.

درمان کارسینوم داکتال درجا با ماستکتومی

اکثر زنان مبتلا به DCIS کاندیدای لامپکتومی هستند. با این حال، ماستکتومی ممکن است در موارد زیر توصیه شود:

– شما یک منطقه بزرگ از DCIS دارید: اگر ناحیه نسبت به اندازه سینه شما بزرگ باشد، لامپکتومی ممکن است نتایج زیبایی قابل قبولی نداشته باشد.

– بیش از یک ناحیه DCIS (بیماری چند کانونی یا چند مرکزی) وجود دارد: برداشتن چندین ناحیه از DCIS با لامپکتومی دشوار است. این امر به ویژه در صورتی صادق است که DCIS در بخش های مختلف یا ربع پستان یافت شود.

– نمونه‌های بافتی که برای بیوپسی گرفته می‌شوند، سلول‌های غیرطبیعی را در لبه نمونه بافت یا نزدیک آن نشان می‌دهند: ممکن است DCIS بیشتر از آنچه در ابتدا تصور می شد وجود داشته باشد، به این معنی که لامپکتومی ممکن است برای برداشتن تمام نواحی DCIS کافی نباشد. ممکن است نیاز به برداشتن بافت اضافی باشد، که اگر ناحیه درگیری DCIS نسبت به اندازه پستان بزرگ باشد، ممکن است نیاز به ماستکتومی برای برداشتن تمام بافت پستان داشته باشد.

– شما کاندیدای پرتودرمانی نیستید: پرتو درمانی معمولاً پس از لامپکتومی انجام می شود.

اگر کارسینوم مجرای درجا در سه ماهه اول بارداری تشخیص داده شده باشد، قبلاً به قفسه سینه یا سینه خود پرتودهی شده باشد یا شرایطی دارید که شما را نسبت به عوارض جانبی پرتودرمانی حساس تر می کند مانند لوپوس اریتماتوی سیستمیک، ممکن است کاندید نباشید.

– شما ترجیح می دهید ماستکتومی را به جای لامپکتومی انجام دهید: به عنوان مثال، اگر نمی خواهید پرتودرمانی انجام دهید، ممکن است لامپکتومی را نیز نخواهید.

از آنجایی که DCIS غیرتهاجمی است، جراحی معمولاً شامل برداشتن غدد لنفاوی زیر بازو نمی شود. احتمال یافتن سرطان در غدد لنفاوی بسیار کم است.

اگر بافت به‌دست‌آمده در حین جراحی باعث شود پزشک شما فکر کند که سلول‌های غیرطبیعی ممکن است در خارج از مجرای پستان پخش شده باشند یا اگر ماستکتومی می‌کنید، بیوپسی غدد نگهبان یا برداشتن برخی از غدد لنفاوی ممکن است به عنوان بخشی از جراحی انجام شود.

پرتو درمانی

پرتودرمانی از پرتوهای پرانرژی مانند اشعه ایکس یا پروتون ها برای از بین بردن سلول های غیر طبیعی استفاده می کند. پرتودرمانی پس از لامپکتومی احتمال عود DCIS یا پیشرفت آن به سرطان مهاجم را کاهش می دهد.

تابش اغلب از دستگاهی می آید که در اطراف بدن شما حرکت می کند و دقیقاً پرتوهای تابش را به نقاطی از بدن شما نشانه می رود (تابش پرتو خارجی). به طور معمول، تابش از دستگاهی می آید که به طور موقت در داخل بافت سینه شما قرار می گیرد (براکی تراپی).

تابش معمولاً پس از لامپکتومی استفاده می شود. اما اگر فقط ناحیه کوچکی از DCIS دارید که درجه پایین در نظر گرفته می شود و در طی جراحی کاملاً برداشته شده است، ممکن است لازم نباشد.

علل کارسینوم مجرای درجا, عوامل خطر کارسینوم مجرای درجا, راههای درمان کارسینوم مجرای درجا

درمان کارسینوم داکتال درجا با پرتودرمانی

هورمون درمانی

هورمون درمانی روشی برای جلوگیری از رسیدن هورمون ها به سلول های سرطانی است و تنها در برابر سرطان هایی که در پاسخ به هورمون ها رشد می کنند (سرطان سینه با گیرنده هورمون مثبت) موثر است.

هورمون درمانی به خودی خود درمانی برای DCIS نیست، اما می توان آن را یک درمان اضافی (کمکی) در نظر گرفت که پس از جراحی یا پرتودرمانی برای کاهش احتمال عود DCIS یا سرطان مهاجم پستان در هر یک از پستان ها در آینده تجویز می شود.

داروی تاموکسیفن از عملکرد استروژن جلوگیری می کند، هورمونی که به برخی از سلول های سرطان سینه سوخت می دهد و باعث رشد تومور می شود. تا خطر ابتلا به سرطان سینه مهاجم را کاهش دهد. این می تواند تا پنج سال هم در زنانی که هنوز یائسه نشده اند (پیش یائسگی) و هم در کسانی که یائسه شده اند (پس از یائسگی) استفاده شود.

زنان یائسه ممکن است هورمون درمانی با داروهایی به نام مهارکننده های آروماتاز ​​را نیز در نظر بگیرند. این داروها که تا پنج سال مصرف می شوند، با کاهش میزان استروژن تولید شده در بدن شما کار می کنند.

اگر ماستکتومی را انتخاب می کنید، دلیل کمتری برای استفاده از هورمون درمانی وجود دارد.

با ماستکتومی، خطر سرطان سینه تهاجمی یا DCIS عود کننده در مقدار کمی از بافت باقیمانده پستان بسیار کم است. هرگونه مزیت بالقوه هورمون درمانی فقط برای سینه مخالف اعمال می شود.

مزایا و معایب هورمون درمانی را با پزشک خود در میان بگذارید.

آزمایشات بالینی

کارآزمایی‌های بالینی در حال مطالعه استراتژی‌های جدید برای مدیریت DCIS هستند، مانند نظارت دقیق به جای جراحی پس از تشخیص. اینکه آیا شما واجد شرایط شرکت در یک کارآزمایی بالینی هستید بستگی به وضعیت خاص شما دارد. با پزشک خود در مورد گزینه های خود صحبت کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر متوجه تغییری در سینه خود شدید، مانند توده، ناحیه ای از پوست چروکیده یا غیرعادی، ناحیه ضخیم شده زیر پوست یا ترشح از نوک پستان، با پزشک خود وقت بگیرید.

از پزشک خود بپرسید که چه زمانی باید غربالگری سرطان سینه را در نظر بگیرید و چند بار باید آن را تکرار کنید. اکثر گروه‌ها توصیه می‌کنند که غربالگری معمول سرطان سینه را از 40 سالگی شروع کنید. با پزشک خود در مورد آنچه برای شما مناسب است صحبت کنید.

منبع : فان طب و دکترتو و بیتوته

برچسب و تگ های مطلب علائم، علل و درمان کارسینوم مجرایی درجا یا مرحله صفر سرطان پستان:

علائم، علل و درمان کارسینوم مجرایی درجا یا مرحله صفر سرطان پستان, سرطان سینه,درمان کارسینوم مجرایی درجا یا مرحله صفر سرطان پستان,سرطان پستان,درمان سرطان سینه,کارسینوم,سینه,سرطان پستان و درمان,درمان کارسینوم مجرایی تهاجمی,

مطالب و محصولات مشابه

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید ♥