تصویر زیبا از کهکشان ستاره افشان مارپیچی NGC 4666

تصویر زیبا از کهکشان ستاره افشان مارپیچی NGC 4666,کهکشان ستاره‌فشان,اخبار علمی,خبرهای علمی ,تصویری خارق‌العاده از یک کهکشان ستاره‌فشان!,علم,فضا,نجوم,کهکشان,ستاره افشان,لسکوپ فضایی هابل,کهکشان مارپیچی,مارپیچی NGC 4666,کهکشان ستاره افشان ان جی سی 4666,NGC 4666 Stellar Galaxy,

تصویری خارق‌العاده از یک کهکشان ستاره‌فشان!
NGC 4666 Stellar Galaxy
تلسکوپ فضایی هابل تصویری خارق‌العاده از یک کهکشان در فاصله‌ی ۸۰ میلیون سال نوری از زمین ثبت کرد. کهکشانی که نشان از انفجار تشکیل ستارگان دارد.
A stunning image of a star galaxy!
The Hubble Space Telescope captured a stunning image of a galaxy 80 million light-years from Earth. A galaxy that marks the explosion of star formation.

 

تصویری خارق‌العاده از یک کهکشان ستاره‌فشان!

عکس مطلب تصویری خارق‌العاده از یک کهکشان ستاره‌فشان!

"پیشنهاد ویژه فان طب"
خرید انواع لمینت دندان
لمینت دندان
تبلیغ در فان طب
تبلیغ
تبلیغات در فان طب
تبلیغ
تصویری خارق‌العاده از یک کهکشان ستاره‌فشان!,عکس تصویری خارق‌العاده از یک کهکشان ستاره‌فشان!,سئو تصویری خارق‌العاده از یک کهکشان ستاره‌فشان!,مقاله تصویری خارق‌العاده از یک کهکشان ستاره‌فشان!,

توضیحات کامل مطلب تصویری خارق‌العاده از یک کهکشان ستاره‌فشان!

به گزارش ایسنا و به نقل دیلی‌میل، این کهکشان مارپیچی که “ان‌جی‌سی ۴۶۶۶”(NGC ۴۶۶۶) نام دارد در فاصله‌ی حدود ۸۰ میلیون سال نوری از زمین و در صورت فلکی “ویرگو”(Virgo) قرار دارد.

طبق بیانیه‌ ناسا، این کهکشان در دسته‌ی کهکشان‌های ستاره‌فشان قرار می‌گیرد زیرا به سرعت در حال تشکیل ستاره است.

این آژانس فضایی معتقد است که علت ستاره‌فشان بودن کهکشان “ان‌جی‌سی ۴۶۶۶” رخ دادن فعل‌وانفعالات گرانشی با سایر همسایگان و یک کهکشان کوتوله است که کهکشانی کوچک متشکل از چند میلیارد ستاره است.

ناسا افزود: انفجار ستاره‌ای کهکشان “ان‌جی‌سی ۴۶۶۶” باعث به وجود آمدن نوعی آب‌وهوای غیرمعمول کیهانی به نام ابَرباد(superwind) می‌شود. ابَرباد به انتقال بزرگ گاز از قلب کهکشان به فضا گفته می‌شود. این پدیده در نتیجه‌ی بادهای ایجاد شده در اثر مرگ ستارگان و انفجار ابرنواخترهای پرانرژی ایجاد می‌شود.

در یک دهه گذشته دو ابرنواختر در “ان‌جی‌سی ۴۶۶۶” رخ داده است که یکی از آن‌ها در سال ۲۰۱۴ و دیگری در سال ۲۰۱۹ بوده است. ابرنواختری که در سال ۲۰۱۹ رخ داد ۱۹ برابر بزرگ‌تر از خورشید بود.

ناسا خاطرنشان کرد که میزان “ابَربادی” که از این کهکشان نشات می‌گیرد بسیار زیاد است و این ابَرباد ده‌ها هزار سال نوری گسترش می‌یابد. با این حال نمی‌توان آن را در این تصویر مشاهده کرد.

در سال ۲۰۱۰ تلسکوپ ۲.۲ متری “MPG/ESO” در رصدخانه “لاسیلا”(La Silla) در شیلی موفق به رصد کهکشانی کم‌نور در فاصله‌ی سه میلیون سال نوری از کهکشان “ان‌جی‌سی ۴۶۶۶” شد. اگرچه این کهکشان با مشاهدات رادیویی و اشعه‌ایکس قابل رویت بود اما دوربین‌ میدان باز هابل قادر به ثبت آن نشد.

تصویر زیبا از کهکشان ستاره افشان مارپیچی NGC 4666,کهکشان ستاره‌فشان,اخبار علمی,خبرهای علمی ,تصویری خارق‌العاده از یک کهکشان ستاره‌فشان!,علم,فضا,نجوم,کهکشان,ستاره افشان,لسکوپ فضایی هابل,کهکشان مارپیچی,مارپیچی NGC 4666,کهکشان ستاره افشان ان جی سی 4666,NGC 4666 Stellar Galaxy,
کهکشان ستاره‌فشان

کهکشان راه شیری نیز یک کهکشان مارپیچی است و در میان معمول‌ترین انواع کهکشان‌ها قرار دارد. این کهکشان‌ها بازوهایی دارند که از مرکز آن‌ها خارج شده و به آن‌ها ساختاری مارپیچی می‌دهد. اکثر کهکشان‌های مارپیچی از یک صفحه‌ی تخت و چرخان از ستارگان، گاز و غبار تشکیل شده‌اند.

“هابل” بیش از ۳۰ سال است که در فضا فعالیت می‌کند و قرار است به زودی اواخر سال جاری تلسکوپ فضایی “جیمز وب” جایگزین آن شود.

“هابل” از زمان پرتاب در سال ۱۹۹۰ تاکنون بیش از ۱.۵ میلیون رصد انجام داده است و ۱۸ هزار مقاله علمی براساس داده‌های آن منتشر شده است. این تلسکوپ با سرعت ۲۷ هزار کیلومتر در ساعت در مدار زمین و در ارتفاع ۵۴۷ کیلومتری، کمی بالاتر از ایستگاه فضایی بین‌المللی در گردش است. نام این تلسکوپ برگرفته از نام “ادوین هابل”، ستاره‌شناس مشهور است که انبساط جهان را کشف کرد.

برچسب و تگ های مطلب تصویری خارق‌العاده از یک کهکشان ستاره‌فشان!:

تصویری خارق‌العاده از یک کهکشان ستاره‌فشان!, اخبار,اخبار علمی,اخبار آموزشی,رزومه کاری,فرم رزومه,نمونه رزومه کاری,سوالات مصاحبه استخدامی,اخبار روز,اخبار علمی جدید,اخبار علمی روز,نمونه رزومه کاری,سوالات مصاحبه استخدامی,اخبار روز اخبار,اخبار علمی,اخبار آموزشی,رزومه کاری,فرم رزومه اخبار علمی جدید,اخبار علمی روز,تصویر زیبا از کهکشان ستاره افشان مارپیچی NGC 4666,کهکشان ستاره‌فشان,اخبار علمی,خبرهای علمی ,تصویری خارق‌العاده از یک کهکشان ستاره‌فشان!,علم,فضا,نجوم,کهکشان,ستاره افشان,لسکوپ فضایی هابل,کهکشان مارپیچی,مارپیچی NGC 4666,کهکشان ستاره افشان ان جی سی 4666,NGC 4666 Stellar Galaxy,

مطالب و محصولات مشابه

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید ♥