تشخیص نیاز گیاه به آب با حسگر

تشخیص نیاز گیاه به آب با حسگر

حسگری که نیاز گیاه به آب را تشخیص می‌دهد
Sensor detection of plant need for water
محققان مؤسسه پژوهشی “فراون‌هوفر” آلمان یک سنسور یا حسگر ساخته‌اند که قادر است نیاز گیاهان به آب را در مراحل اولیه تشخیص دهد. این اختراع می‌تواند تاثیر گسترده‌ای بر افزایش تولید محصولات کشاورزی بگذارد.
A sensor that detects the plant’s need for water
Researchers at the German Fraunhofer Research Institute have developed a sensor that can detect plants’ need for water in the early stages. This invention can have a broad impact on increasing agricultural production.

 

حسگری که نیاز گیاه به آب را تشخیص می‌دهد

عکس مطلب حسگری که نیاز گیاه به آب را تشخیص می‌دهد
حسگری که نیاز گیاه به آب را تشخیص می‌دهد"تبلیغات ویژه فان طب"

توضیحات کامل مطلب حسگری که نیاز گیاه به آب را تشخیص می‌دهد

به گزارش دویچه‌وله؛ محققان موسسه “فراون‌هوفر” آلمان حسگری نو پدید آورده‌اند که ظاهرا قادر است کمکی برای بهبود آبیاری مزارع و افزایش میزان محصول باشد.

آن‌ها سنسور یا حسگری توسعه داده‌اند که می‌تواند خیلی زود و در مراحل اولیه نیاز گیاهان به آب را تشخیص دهد. تا کنون با کمک ماهواره‌ها از طریق تعیین غلظت کلروفیل در برگ‌های گیاهان به طور نه چندان دقیق نیاز آنها به آب مشخص می‌شد، هر چه که گیاه آب کم داشته باشد، از سبزی رنگ کلروفیلش کاسته می‌شود.

در سیستم جدید هم از ماهواره‌ها استفاده می‌شود اما به جای کروفیل با کمک دوربین‌های تصویربرداری حرارتی دمای سطح برگ را اندازه‌گیری می‌کنند. در صورت کمبود آب، آب کم‌تری در آن‌جا تبخیر شده و دما افزایش می‌یابد، افزایشی که ظرف دو ساعت می‌تواند دو تا سه درجه باشد.

پژوهشگران دقت اندازه‌گیری تغییر دمای برگ را در این سیستم که توسط خود آن‌ها توسعه یافته تا یک‌دهم درجه خوانده‌اند.

قرار است سال آینده این سیستم حسگرها در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) به بهره‌برداری برسد. در این صورت داده‌های این ایستگاه همزمان با سنجش دمای گیاهان به اپلیکیشنی که در نزدیک مزرعه قرار دارد منتقل می‌شود. این اپلیکیشن طوری ساخته شده که مطابق با داده‌هایی که دریافت می‌کند سامانه آبیاری را به طور اتوماتیک برای  میزان آبی که باید به گیاهان برسد تنظیم و راه‌اندازی می‌کند.

پیش‌بینی می‌شود که اختراع یادشده با توجه به افزایش دم‌افزون جمعیت جهان و افت منابع تغذیه تاثیر قابل اعتنایی در بهبود و افزایش تولید مواد غدایی برای این جمعیت داشته باشد.

برچسب و تگ های مطلب حسگری که نیاز گیاه به آب را تشخیص می‌دهد:

حسگری که نیاز گیاه به آب را تشخیص می‌دهد, کامپیوتر,اینترنت,اختراعات,اختراعات جدید,ثبت اختراع,سایت اختراع,تکنولوژی جدید,تکنولوژی روز,گرافیک کامپیوتر,اخبار اختراعات,اخبار کامپیوتر
,

مطالب و محصولات مشابه

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید ♥