نخ هوشمند لباس نمایشگر ضربان قلب

نخ هوشمند لباس نمایشگر ضربان قلب

تبدیل لباس معمولی به نمایشگر ضربان قلب با کمک نخ هوشمند!
Smart thread heart rate monitor
نخ هوشمند لباس نمایشگر ضربان قلب
Smart yarn heart rate monitor clothing
طی‌ سال‌های اخیر شاهد نمونه‌های زیادی از لباس‌های هوشمند بوده‌ایم که با استفاده از فناوری‌های گوناگون بر سلامت جسمانی افراد نظارت می‌کردند. اما به تازگی الیافی رسانا تولید شده است که می‌تواند یک لباس معمولی را تبدیل به لباسی “هوشمند” کند.
Turn ordinary clothes into a heart rate monitor with the help of smart yarn!
Smart yarn heart rate monitor clothing
In recent years, we have seen many examples of smart clothes that monitor the physical health of people using various technologies. But recently, conductive fibers have been developed that can turn an ordinary garment into a “smart” garment.

 

تبدیل لباس معمولی به نمایشگر ضربان قلب با کمک نخ هوشمند!

عکس مطلب  تبدیل لباس معمولی به نمایشگر ضربان قلب با کمک نخ هوشمند!
تبدیل لباس معمولی به نمایشگر ضربان قلب با کمک نخ هوشمند!"تبلیغات ویژه فان طب"

توضیحات کامل مطلب تبدیل لباس معمولی به نمایشگر ضربان قلب با کمک نخ هوشمند!

به گزارش ایسنا و به نقل از نیواطلس، محققان دانشگاه “رایس”(Rice) با استفاده از الیاف نانولوله کربنی لباسی “هوشمند” ساخته‌اند که با برقراری تماس مستقیم با پوست به جمع‌آوری مداوم داده‌های مربوط به ضربان قلب می‌پردازد.

این فناوری که مبتنی بر الیاف نانولوله کربنی است اولین بار در سال ۲۰۱۳ توسط محققان دانشگاه “رایس” ارائه شد. این الیاف به اندازه‌ی الیاف کربن محکم و به اندازه‌ی نخ انعطاف‌پذیر هستند و می‌توانند گرما و برق را مانند یک سیم فلزی از خود عبور دهند.

این رشته‌ها اندازه‌ای حدود ۲۲ میکرون دارند و از ده‌ها میلیارد نانولوله کربنی تشکیل شده‌اند. از آن زمان تاکنون دانشمندان در حال بررسی کاربردهای این الیاف در ساخت پروتز کاشت حلزونی گوش، آنتن‌های انعطاف‌پذیر و ترمیم بافت‌های الکتریکی قلب هستند.

تولید لباس هوشمند نیز همیشه یکی از کاربردهای بالقوه این الیاف بوده است اما از این الیاف نمی‌توان در چرخ‌خیاطی‌های معمولی استفاده کرد. بنابراین محققان از یک دستگاه طناب‌بافی استفاده کردند و این رشته‌ها را به یکدیگر متصل کردند. سپس این رشته‌ها بافته شدند تا الیافی به اندازه‌ی یک نخ معمولی به دست بیاید. سپس این نخ‌ها بر روی پارچه دوخته شدند. محققان از الگوی زیگ‌زاگی برای دوختن این نخ‌ها به پارچه استفاده کردند تا هنگام کشیده شدن پارچه پاره نشوند.

استفاده از این الیاف در لباس ورزشکاران کاربردهای بالقوه زیادی فراهم می‌کند.

محققان همچنین آزمایشی طراحی کردند و در آن عملکرد لباس هوشمند خود را با نوار نمایشگر ضربان قلب مقایسه کردند و دریافتند که لباس هوشمند آنها عملکرد بهتری دارد. آن‌ها همچنین از نخ‌های به کار برده شده در لباس به عنوان الکترود برای گرفتن نوار قلب استفاده کردند و دریافتند که لباس آنها عملکردی مشابه دستگاه‌های الکترودی تجاری دارد.

نخ هوشمند ,اخبار اختراعات ,خبرهای اختراعات

“لورن تیلور”(Lauren Taylor)، دانسجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه “رایس” و نویسنده‌ی اصلی این مقاله می‌گوید: این لباس باید به قفسه سینه فرد بچسبد. در مطالعات آینده ما از بخش‌های متراکم‌تری از نالوله‌های کربنی استفاده خواهیم کرد تا سطح تماس بیشتری ایجاد شود.

دانشمندان کاربردهای بالقوه‌ی زیادی برای این پارچه‌های هوشمند متصور می‌شوند. پارچه‌هایی که قابل شستشو باشند و به وسیله‌ی بلوتوث به تلفن‌های هوشمند متصل شوند و داده‌ها را منتقل کنند و یا به یک هولتر جیبی متصل شده و فعالیت قلب را ثبت کنند. سایر کاربردهای آن نیز می‌تواند ساخت چراغ‌های ال‌ای‌دی و نظارت بر سایر علائم حیاتی از جمله تنفس باشد.

این مطالعه در مجله‌ی “Nano Letters” منتشر شده است.

برچسب و تگ های مطلب تبدیل لباس معمولی به نمایشگر ضربان قلب با کمک نخ هوشمند! :

تبدیل لباس معمولی به نمایشگر ضربان قلب با کمک نخ هوشمند! , کامپیوتر,اینترنت,اختراعات,اختراعات جدید,ثبت اختراع,سایت اختراع,تکنولوژی جدید,تکنولوژی روز,گرافیک کامپیوتر,اخبار اختراعات,اخبار کامپیوتر
,

مطالب و محصولات مشابه

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید ♥