شب زفاف wedding night

شب زفاف wedding night

نکاتی که شب زفاف باید مورد توجه قرار گیرد
wedding night
شب زفاف
شب زفاف اصطلاحی است که یا به اولین شب بعد از ازدواج،( به خصوص در صورتی که آن شب، عروس و داماد با یکدیگر همبستر شوند) یا اولین تجربهٔ امیزش جنسی گفته ميشود .
Tips that should be considered on the wedding night
Wedding night is a term used to describe either the first night after marriage (especially if the bride and groom have sex that night) or the first sexual experience.

 

نکاتی که شب زفاف باید مورد توجه قرار گیرد

عکس مطلب نکاتی که شب زفاف باید مورد توجه قرار گیرد
نکاتی که شب زفاف باید مورد توجه قرار گیرد"تبلیغات ویژه فان طب"

توضیحات کامل مطلب نکاتی که شب زفاف باید مورد توجه قرار گیرد

شب زفاف

شب زفآف چیست؟ شب زفاف( شب اول عروسی) شبی است که که عروس و داماد نخستین رابطه جنسی خویش را انجام می‌دهند . هم در گذشته و هم اکنون در خانواده های سنتی ايراني رسم است که در شب اول عروسی ( شب زفاف) زنان پشت در اتاق عروس و داماد می نشینند تا داماد دستمال خونی شب عروسی را نشان آن ها بدهد تا از پشت در بلند شوند و به منزل های خویش بازگردند. این دستمال خونی بیانگر  پاره شدن پرده بکارت عروس توسط داماد است.

رابطه جنسی در شب زفاف باید از روی قوانین شب حجله انجام شود.

شب زفاف به چند دلیل مهم است:
۱. شب زفاف برای اغلب زوجها شب پر التهابی است و اولین شب ارتباط جنسی جدّي میان آنهاست.

۲. مسأله بکارت خویش عامل اصلی اضطراب برای خانم هاست. ترس از درد و خونريزي و از سوی ديگر نداشتن خونريزي دختران را مضطرب ميکند .

۳.  این شب براي زوجین، به خصوص زنان، شبی به یاد ماندنی است.

۴. پاره شدن پرده بکارت اغلب با امدن مقداری خون همراه است و این براي دو طرف مهم و استرس آور بوده و در زنها همراه با درد و سوزش و ضعف جسمانی است.

شب زفاف در گذشته

زفاف چیست؟ شب زفاف اصولا به اولین رابطه جنسی همراه با دخول زوج اطلاق ميشود ، و معمولاً در شب ازدواج رخ ميدهد . پدر دختر طبق یکی از رسومات گذشته، عروس و داماد را مقابل اتاق حجله دست به دست ميکند و مادر زن پشت در اتاق می ایستد تا داماد دستمال خونی شب اول ازدواج را تحویل دهد.

زمان مناسب آمیزش شب زفاف

تحریک جنسی در مردان تقریبا همیشه میتواند رخ دهد و هیچ وقت زمان مشخصی هم ندارد، امیزش جنسی نباید وقت و زمان مشخص و برنامه ريزي شده داشته باشد بلکه هوس و خواست زن و شوهر است که دوران امیزش را مشخص ميکند ، چرا که امکان دارد موکول کردن رابطه جنسی به زمان خاص، لذت بخشی آنرا کاهش دهند.

ولی یادمان نرود که هماهنگی دوجانبه و احترام به خواست طرف مقابل به هیچ وجه قابل چشم پوشی نیست.

خونریزی پرده بکارت چقدر است؟

معمولاً بعد از پارگی پرده بکارت خون ريزي کم و بیش شدیدی ایجاد می شود . لازم است این خون را از خون قائدگی تمیز دهیم. خون قائدگی دارای فیبرینوژن کم تر است، بنابراین دیرتر لخته شده و سلول های واژینال در آن بسیار زیاد است در حالیکه خون حاصل از پرده بکارت زودتر لخته شده و دارای مقدار کمی سلول واژینال است. لبه های پارگی جدید در پرده بکارت معمولاً زخمی و قرمز رنگ بوده و آثار خون لخته شده در آن مشاهده می شود. بعد از حدود یک هفته لبه های بریدگی از مخاطی مشابه مخاط پرده پوشیده شده و بعد از حدود دو هفته لبه های زخم نسبتا گرفته میشوند .

در بسياري از موارد، میزان کمی از لکه بینی، که در آن زنان متوجه چند قطره خون بر روی دستمال خویش و یا در دستمال کاغذی وجود دارد هیچ خون ريزي شدیدی را تجربه نمیکنند، چنانچه خون ريزي به میزان کافی سنگین وباعث خیس خوردن کل نوار بهداشتی شود با یک پزشک صحبت کنید .

شب زفاف, شب زفآف چیست, دستمال شب اول ازدواج

شب عروسی

نکاتی که در شب زفاف باید مورد توجه قرار گیرد(برای خانم ها )

* مهم ترين عامل در رفع درد ناشی از برقراری ارتباط در شب زفاف آماده کردن روحی و روانی شما و متقابلا همسرتان است که این کار در مورد شما از طرف شوهرتان باید بخوبی انجام شود.

* بارداری یکی ديگر از مسائلی است که استرس ایجاد ميکند ، شیوه های پيش‌گيري را در نظر داشته باشید. درصورتی که از گذشته براي آن برنامه ريزي نکرده اید و از داروهای پيش‌گيري استفاده نکرده اید، حتماً از کاندوم استفاده کنید. بعضی از کاندوم ها خواص تاخیری هم دارند که براي مردانی که ممکن است در نخستین رابطه ها زود انزال شوند، مناسب است. ژل لوبریکانت از چیزهایی است که هر زوجی باید دردسترس خویش داشته باشند. چنانچه حس می کنید رطوبت مهبل کم است از ژل لوبریکانت و چنانچه حس درد کردید میتوانید از لیدوکایین استفاده کنید.

* مطلب مهم بعدی هم اینکه حتماً پیش از انجام نخستین نزدیکیتون حمام کنید و آلت ج ن س همسرتان و شما کاملاً پاکیزه باشد و در صورت امکان شوهرتان از کاندوم استفاده کند .

سعی شود که کاندوم مورد استفاده زیاد با دست تماس نداشته باشد. همه این موارد به این علت است که هنگامی که پرده بکارت شما در اثر ورود پاره مي شود از راه زخم های ایجاد شده میکروب و الودگی وارد بدن شما نشود و اندام ج ن س تان را ملتهب و دردناکتر نکند.

* پیشنهاد میکنم که براي انجام نزدیکی با همسرتان در شب زفاف، حالت بدنی شما زیر باشد و شوهرتان روی شما و سعی کنید که پاهاتون رو رو به بالا نگه دارید. این کار سبب مي شود که شما درد کمتری رو حس کنید.

* مرد باید با حوصله و صبر بالایی که از خویش نشان می دهد؛ اضطراب همسرش را از بین ببرد و با نوازش ها و ملاعبه های مکرر، همسرش را براي یک امیزش موفق و رضایتبخش آماده کند. با روش های خاصی که در جای خود بیان شده است؛ سعی کند؛ وارد عمل شده؛ تا همسرش خيلي متحمل درد نشود. گاهی اوقات به علت ناشی گری و بی صبری مرد، در شب زفاف، زن دردی را متحمل ميشود و خاطره بدی از نخستین امیزش در ذهنش نقش می بندد و این امر در امیزش های بعدی تأثیر می گذارد.

* توصیه میشود که بعد از دخول آلت شوهرتان و پاره شدن پرده بکارت و خون ريزی، عمل جنسی شما موقتا قطع و به فاصله چند دقیقه ( 10 الی 15 دقیقه – زمانیکه درد و سوزش آرام گرفته است) دوباره از سر گرفته شود. بوسیدن و نوازش کردن شما و هم یاری و همفکری شوهرتان تو این چند دقیقه می تواند موثر باشد.

شب زفاف, شب زفآف چیست, دستمال شب اول ازدواج

شب حجله

* پس از پایان عمل جنسی و مقاربت، بهتر است که شما چند ساعتی رو استراحت کنید و از فعالیت شدید بدنی خودداری کنید؛( ترجیحا راه نروید تا عمل جلوگيري از خون ريزي به خوبی به وسیله بدن انجام شود) تا با این کار از تداوم خون ريزي و درد ناشی از پارگی پرده بکارت جلوگيري کنید.

* ماساژ دادن یکی ديگر از مهم ترين نوع عشق بازی است که هیچ شخصی دربرابر آن دوام نمی آورد!!

انجام ماساژ های جنسی ویژگی های خاص خود را دارد که باید به آن توجه کنید، قسمت های حساس بدن زنان مثل باسن و سینه ها نقاط خوبی براي تحریک حس جنسی اوست چند قطره از روغن ماساژ را به آرامی روی این نواحی بریزید دستانتان را قدری گرم کنید و دایره وار و آرام شروع به مالش کنید ماساژ را از بالا تنه شروع کنید و تا پائین ادامه دهید، ماساژ مهبل لذت فوق العاده ای را به هردو طرف مي دهد و زن را براي وارد شدن آلت مرد فراهم میسازد همچنين ماساژ بدن مرد توسط خانم بسیار لذتبخش است و می تواند وی را براي رسيدن به نعوظ کامل یاري دهد.

* شدت درد ناشی از پارگی پرده بکارت شما در شب زفاف به جنس این پرده هم بستگی دارد. در برخی از خانوما این پرده کامل، برخی ها غیر کامل و برخی هم بطور مادرزادی بدون پرده اند.

اینکه با شوهرتان در خصوص خوف از درد زیاد صحبت کردید خيلي خوب  است. در زمان انجام این عمل سعی کنید با شوهرتان گفت و گو کنید و او را راهنمايي کنید که چه طور عمل مقاربت را انجام بدهد که شما دچار درد شدید نشوید.

شب زفآف چیست, شب زفاف, شب اول ازدواج

شب زفاف

شب عروسی (زفاف) اولین شب شروع زندگی مشترک و یکی از شب های بسیار مبارک است. مبارکی آن از این جهت است که در روایت آمده مؤمن با ازدواج و عروسی کردن نیمی از ایمانش تکمیل می شود. به همین جهت در منابع اسلامی آداب فراوانی برای آن ذکر شده است. در این شب دعا مستجاب است و فرشتگان رحمت خدا را برای عروس و داماد نازل می کنند.

شب زفاف چیست؟

از آموزه های دینی به دست می آید، همبستر شدن زن و شوهر و ارضای غریزه جنسی از این راه عبادت محسوب می شود و حتی در روایتی آمده است اگر کسی عمل نزدیکی با همسرش را همراه با آداب و رسوم آن زود به زود انجام دهد، به یکی از سنت های پیامبران(ص) عمل کرده است.

در شب عروسی (زفاف) آداب اخلاقی و دستورهایی سازنده از امامان رسیده که رعایت آنها مایۀ خوشبختی است و مطمئن باشید ازدواجی موفق خواهد بود که از آغاز با رضای خداوند و آداب و رهنمودهایی که بیان خواهد شد، همراه باشد.

وضو گرفتن و پیمان بستن با خدا

از امام باقر علیه السلام نقل است که فرمودند:

«در شب عروسی چون عروس را به خانه ات آوردند، وضو بساز و به او نیز بگو که وضو بسازد و هر کدام دو رکعت نماز شب زفاف در انتهای مطلب هست به جا آورید و خداوند را حمد کنید و بر پیامبر صلی الله علیه و آله و آلش درود بفرستید و (برای خوشبختی و سعادت خود و فرزندان و گرمی زندگی تان) دعا کنید و به زنانی که همراه عروس آمده اند، بگو که «آمین» بگویند.»

ازدواج، سنّتی الهی است و به امر و رضای خداوند برپا می شود وقت زفاف، وقت اجابت دعا است و عروس و داماد به جای رقص و پایکوبی و کارهای غیر شرعی و لهو و لعب و ساز و نقاره، باید با یاد و نام خدا زندگی را آغاز کنند و با سجده و زاری به درگاهش خوشبختی خود و نسل خود را از خداوند بخواهند. اگر آغاز زندگی چنین باشد، پایانش نیز خیر خواهد بود، ولی زندگی ای که آغازش با غفلت همراه باشد، پایان خوبی هم نخواهد داشت.

شب زفآف چیست, شب زفاف, شب اول ازدواج

اعمال شب زفاف

دعا در حجله

امام باقر علیه السلام در بیان آداب حجله می فرماید:

«وقتی به حجله وارد شدی و نزد عروس رفتی، پیشانی او را بگیر و دعا کن و بگو:

«اللّهمّ  بامانتک اخذتها و بکماتک استحللتها فان قضیت لی منها ولداً فاجعله مبارکاً تقیّاً من شیعة آل محمّد و لاتجعل للشّیطان فیه شرکاّ و لانصیباّ؛

خدایا! من، این خانم را از تو به امانت گرفتم و با سخنان تو او را حلال نمودم. پس، اگر فرزندی از او متولد شد، او را مبارک و با تقوا و از شیعیان محمدصلی الله علیه و آله و آلش قرار ده و در او برای شیطان نصیبی قرار مده.»

گفتن «بسم الله» هنگام همبستر شدن

گفتن «بسم الله» در هر حال و آغاز هر کاری نیکوست. هنگام خوردن و آشامیدن، هنگام سر بریدن حیوانات (که واجب است). لباس پوشیدن، موقع خروج از خانه، وقت خفتن و خلاصه هر کاری که با نام خدا شروع نشود، ناقص و بی فرجام خواهد بود، از جمله در احادیث سفارش شده است که هنگام همبستر شدن با همسر نیز حتماً «بسم الله» بگویید تا شیطان در نطفۀ شما شریک نشود و فرزند شما شریک شیطان نگردد و بهتر است این جمله را بگویید:

«بسم الله و بالله اللّهمّ جنّبنی الشّیطان و جنّب الشّیطان ما رزقتنی؛

به نام خدا. خداوندا! شیطان را از من و فرزندانی که به من عطا می کنی، دور کن.»

امام باقر علیه السلام  در این باره فرمود:

«هنگام همبستر شدن با همسرت بخوان:

اللّهم ارزقنی ولداً و اجعله تقیّاً زکیّاً لیس فی خلقه زیادة و لا نقصان، و اجعل عاقبته الی خیر؛

خداوندا! به من فرزندی عطا کن و او را با تقوا و پاک گردان و از نظر جسمی سالم و بدون نقص باشد و او را عاقبت به خیر بگردان.»

البته دعا و گفتن «بسم الله» فقط مخصوص شب عروسی نیست، بلکه هر وقت که قصد آمیزش باشد، نام خدا نباید فراموش شود و مرد باید به او پناه ببرد و درخواست فرزند صالح و سالم کند.

مستحب است داماد با همسرش ملاطفت کند مثلاً به او شربت و شيريني و مانند آن بدهد؛ به دليل حديث اسماء بنت يزيد : (إني قينت عائشة لرسول الله صلي الله عليه وسلم ، ثم جئته فدعوته لجلوتها، فجاء فجلس إلي جنبها، فأتي بعس لبن، فشرب ثم ناولها النبي صلي الله عليه وسلم  فخفضت رأسها و استحيت، قالت أسماء : فانتهرتها و قلت لها، خذي من يد النبي صلي الله عليه وسلم  قالت : فأخذت فشربت شيئا)( الحميدي (367/179/1).

«عايشه را براي پيامبر صلي الله عليه وسلم  مزين کردم، سپس نزد پيامبر صلي الله عليه وسلم  رفتم، و او را براي دخول بر عائشه دعوت کردم، آمد و کنار نشست، سپس ظرفي بزرگ از شير آورده شد، پيامبر صلي الله عليه وسلم  از آن خورد و به عائشه داد، عائشه سرش را پايين انداخت و شرم کرد، اسماء گويد : بر سر او داد زدم و گفتم ظرف شير را از دست پيامبر صلي الله عليه وسلم  بگير. اسماء گويد :عائشه شير را گرفت وکمي از آن را خورد».

شب زفآف چیست, شب زفاف, شب اول ازدواج

شب اول ازدواج

توصیه های پیامبر(ص) به حضرت علی(ع): هنگامی که عروس به خانه تو وارد شد:

1. کفش های او را در آور، تا بنشیند.

2. پاهای او را بشوی.

3. از آن آب، از در خانه تا انتهای آن بپاش (چنین کاری موجب رفع و دفع انواع فقر شده و باعث نزول برکت های بسیار خواهد شد.)

4. تا هفت روز، عروس را از خوردن شیر، سرکه، گشنیز و سیب ترش منع کن (زیرا رحم زن بر اثر خوردن این چهار غذا، سرد شده برای باروری آماده نمی شود.)

5. در آغاز و وسط و آخر ماه (قمری) آمیزش نکن.

6. بعد از ظهر آمیزش نکن.

7. هنگام آمیزش سخن نگو.

8. هنگام آمیزش به فکر زن دیگری نباش.

9. شب عید فطر و قربان آمیزش نکن.

10. آمیزش در شب دوشنبه و آغاز شب سه شنبه و شب پنجشنبه و هنگام ظهر و پنج شنبه و هم چنین شب جمعه و بعد از ظهر جمعه خوب است.

11. بدون وضو آمیزش نکن.

دستورات فوق اوامر ارشادی است یعنی بهتر است که این گونه عمل شود. و جنبه وجوبی ندارد. در برخی از آن ها توجه به انعقاد نطفه است یعنی اگر نطفه ای در آن شرایط منعقد شود می تواند زمینه ساز مشکلاتی باشد.

شب زفاف و آموزش شب زفاف:

– در هنگام جماع تعجیل نکند و زن را برای آن آماده کند تا او هم کاملاً لذت ببرد.

– جماع در شب‏های دوشنبه، سه شنبه، پنج شنبه یا جمعه باشد.

– هنگام جماع با زن ملاعبه و بازی کند تا او کاملاً آماده شود.

– جماع را وقتی انجام دهد که زن میل دارد.

– بهتر است نزدیکی در اول شب نباشد ، بلکه ساعاتی بعد از خوردن شام باشد ، زیرا معده پر است و نزدیکی موجب قولنج و فلج و چکیدن بول و فتق و ضعف بینایی و برخی بیماری های دیگر می شود.

امام رضا(ع) فرمود این عمل را در آخر شب انجام دهید. زیرا برای بدن صالح تر و مایه امید بیش تر و ذکاوت بیش تر برای فرزندی که به دنیا می آید ، می باشد. (سفینه البحار، ج ۱، ص ۱۸۱)

شب زفآف چیست, شب زفاف, شب اول ازدواج

شب اول عروسی

آماده سازی حجله در شب اول عروسی: 

بهتر است یک اتاق مناسب، راحت و آرامش بخش، در یک مکان آرام و بدور از هر گونه دغدغه و اضطراب آماده شود تا عروس و داماد از هر نظر راحت و آسوده باشند.

آماده سازی عروس در شب اول عروسی: 

دختران معمولاً به دلیل شنیدن خاطرات دوستان و اطرافیانش، از شب اول عروسی و خطرات احتمالی آن درباره پرده بکارت ترس و اضطراب دارند، که اولاً خود آن ها باید با افزایش آگاهی خود، اضطراب را دور کنند، و ثانیاً پسران باید رعایت حال آنان را بکنند و با آماده سازی و به تدریج اقدام نمایند.

کسب اطلاعات کافی جنسی: 

پسر و دختر باید قبل از شب زفاف اطلاعات لازم را در مورد امور جنسی لازم، البته از راه صحیح و مشروع آن را کسب کنند تا آن شب مشکلی پیش نیاید.

شب زفآف چیست, شب زفاف, شب اول ازدواج

شب زفآف چیست

شب زفاف به چند دلیل مهم است:

۱. شب زفاف برای اغلب زوجها شب پر التهابی است و اولین شب ارتباط جنسی جدی میان آنهاست.

۲. زنها در این شب (شب زفاف) به شدت نگران و مضطرب هستند.

۳. خاطره این شب تا پایان زندگی در ذهن زنان باقی می ماند.حتی اگر بعدها ازدواجهای مکرری کنند.

۴. پاره شدن پرده بکارت اغلب با آمدن مقداری خون همراه است و این برای طرفین مهم و استرس آور بوده و در زنها همراه با درد و سوزش و ضعف جسمانی است.

در اکثر فرهنگ ها و در کشور های مختلف پیش از مراسم عروسی دوران نامزدی وجود دارد لزوم وجود این دوره شیرین ، آشنایی و شناخت کامل زوجین از یکدیگر و آمادگی آن ها برای شروع زندگی مشترک است در این میان یکی از  مهم ترین موضوعات تمایلات جنسی زوجین است که باید به دور از خجالت و پنهان کاری درباره آن بحث شود ، به یاد داشته باشید پیش از اولین شب برقراری رابطه جنسی اطلاعات کافی از بدن خود کسب کنید ،به طور کامل با شریک خود صحبت کنید و خواسته ها و توقعات خود را مطرح کنید این کار ساده میتواند حلال ۵۰ درصد مشکلات شما باشد .

نکته دیگری که در آموزش شب اول عروسی وجود دارد توجه به فراهم آوردن محیطی آرام و بی استرس برای گذراندن یکی از مهم ترین اوقات زندگی است زیرا خاطرات این شب و اتفاقات آن تا انتهای زندگی مشترک در ذهن شما باقی خواهد ماند پس برای ساختن شبی رویایی از چیزی فرو گذار نکنید.

تازه عروس‌ها معمولا بنا به طبیعت، از نخستین شب بعد از ازدواج اکراه و هراس دارند و علت آن هم اغلب تصور درد جسمانی نیست که اگر همراه با آرامش و خودداری و صبوری مرد باشد خیلی جزئی است؛ بل که غالبا خود دختر هم نمی‌داند علت این هراس و اکراه در کجاست!

در واقع تازه عروس در این مرحله دچار نوعی «شرم» نیز هست؛ زیرا زن در این مرحله که وارد حیات زناشویی می‌گردد، دگرگونی مهمی در برابر خود می‌بیند و به زندگی آینده و مسوولیت‌ها و خطرهای آن می‌اندیشد و از آن واهمه دارد. همه این واهمه‌ها، چه زن از آن آگاه باشد و چه نباشد، قابل ملاحظه و شایسته توجه است.

این وظیفه شوهر است که وجود این هراس فطری زن را دریابد و همواره آن را به یاد داشته باشد. بنابراین، بهترین فرصت برای جلب اطمینان زن و نشان دادن درک متقابل از سوی مرد در همین دوره کوتاه است.

معروف است که زفاف را نباید با جبر آغاز کرد. ما می‌گوییم در کار رفع دوشیزگی نه تنها جبری نباید در کار باشد بلکه این عمل باید دنباله و نتیجه نوازشهای صبورانه و معاشقه باشد. شوهر برای رفع هراس و شرم باید عروس را بتدریج متمایل و راغب نماید نه آنکه با شتابکاری، تنها در فکر فرونشاندن حس شهوت خویش باشد. در این صورت فقط جسم زن را تصرف کرده و از همراهی روح او ناتوان مانده است.

بنابراین شوهر در شب زفاف باید تمام تمهیدات لازم را به کار گیرد و در ‌‌نهایت ملایمت و ظرافت عمل کند و بداند که کوچک‌ترین اشتباه، چندان خستگی و دل آزردگی به دنبال خواهد داشت که به آسانی التیام پذیر نخواهد بود و‌ گاه تا پایان زندگی زناشویی آثار آن بر جای می‌ماند.

هیچ دختری فطرتاً مرد را مختار نخواهد دانست تا هر چه می‌خواهد بکند و اگر حجب و حیای عروس یا هر علت ناشناخته دیگر مانع از آن است که به میل تسلیم شود، بهتر است یک شب یا حتی شبهای متعدد، زفاف را به عقب اندازید تا او ابتدا به تماس جسمانی خو بگیرد و در مراحل بعدی با آرامش خاطر مشتاق و راغب به ارتباط جنسی شود.

نماز شب زفاف

نماز شب زفاف,نماز زفاف,طریقه خواندن نماز شب اول زفاف

خواندن نماز زفاف از اعمال مستحبی در شب اول عروسی می باشد

نماز زفاف چگونه خوانده میشود؟

از آداب مستحبی شب زفاف، خواندن نماز زفاف و دعا است در شب زفاف و یا هر وقت دیگر که همسران می خواهند با هم همبستر شوند، «بسم الله» بگویند، و مراقب باشند که در آن هنگام از هر گونه گناه به دور باشند، حتی فکر گناه نکنند.

شب زفاف چیست؟

شب زفاف نخستین شب هم بستری دو زوجی است که از راه صحیح شرعی با هم ديگر پیمان زناشویی بسته اند. شب زفاف از شب هاى بسیار مهم و مبارک در زندگی هر شخصی است و در دین اسلام اعمالی برای آن ذکر شده است. در این مطلب با طریقه خواندن نماز شب زفاف آشنا خواهید شد.

نماز شب زفاف

از حضرت امام باقر علیه السّلام منقول است كه چون عروس را نزد تو بیاورند بگو كه پیش كه از آن وضو بسازد و تو هم وضو بساز و دو ركعت نماز بخوان و بگو كه او را نیز امر كند كه دو ركعت نماز بگذارد، پس حمد الهی بگو و صلوات بر محمد و آل محمد بفرست.[ 1]

پس دعا كن و امر كن آن زنان را كه با او آمده اند آمین بگویند و این دعا بخوان:

اَللّهُمَّ ارْزُقْنى اِلْفَها وَ وُدَّها وَ رِضاها وَاَرْضِنى بِها وَاجْمَعْ بَیْنَنا بِاَحْسَنِ اجْتِماعٍ

خدایا روزیم كن دوستی و الفت و رضایتش را و مرا از او راضى كن و گردآور بین ما به بهترین گردآوردن

وَ انَسِ ایتِلافٍ فَاِنَّكَ تُحِبُّ الْحَلالَ وَ تَكرَهُ الْحَرامَ

و مانوس ترین سازش كه تو دوست دارى حلال را و ناخوش دارى حرام را

* از حضرت صادق (ع) منقول است: چون در شب زفاف به نزد عروس بروى موى پیشانیش را بگیر و رو به قبله آور و بگو:

اَللّهُمَّ بِاَمانَتِكَ اَخَذْتُها وَ بِكَلِماتِكَ اسْتَحْلَلْتُها فَاِنْ قَضَیْتَ لى مِنها وَلَداً

خدایا به امانت تو او را گرفتم و به كلمات تو حلالش كردم پس اگر از او فرزندى نصیبم كردى

فَاجْعَلْهُ مُبارَكاً تَقِیّاً مِنْ شیعَةِ آلِ مُحَمَّدٍ وَلاتَجْعَلْ لِلشَّیْطانِ فیهِ شِرْكاً وَ لانَصیباً

او را مبارك و باتقوى و از شیعیان آل محمّد قرار ده و براى شیطان در او شركت و نصیبى قرار مده.

* ازحضرت صادق ـ علیه السّلام ـ منقول است: هر گاه كسی اراده ی خواستگاری نماید، دو ركعت نماز بگذارد وحمد الهی را بگوید.[ 2]

علی ـ علیه السّلام ـ فرماید: چون عروسی وارد شد، داماد دو ركعت نماز گزارده، دست بر پیشانی او بكشد و بگوید:خدایا! همسرم را برای من و مرا برای او مبارك گردان، و مادام كه برای ما توافق خواسته ای زندگیمان را میمون ومبارك قرار ده، و چنانچه كار به جدایی كشید در مفارقت نیز خیر و خوبی مقدر فرما.[ 3]

نماز شب زفاف,بهترین زمان برای زفاف,نماز شب عروسی

خواندن نماز شب زفاف

دعا هنگام همبستر شدن با همسر

امام محمّد باقر ـ علیه السّلام ـ نقل شده است که: زمانی که خواستی با همسرت همبستر شوی، متوجّه خدا باش و بگو: « اَللّهُمَّ ارْزُقْنی وَلَداً، وَاجْعَلْهُ تَقیاً زَکیاً لَیسَ فی خَلْقِهِ زیادَةٌ و لا نُقْصانٌ واجْعَلْ عاقِبَتهٌ إلی خیر»

« خدایا فرزندی به من عطا فرما، و او را پرهیزگار و پاک گردان، جسمش را کامل و موزون قرار بده، و سرانجام امرش را ختم به خیر بفرما»

زفاف در این روزها و ساعات نهی شده است:

شب چهار شنبه، شبی که قمر در عقرب است، چند شب آخر ماه که قمر در محاق است( ماه دیده نمی شود) وسط روز موقع زوال خورشید.

√ امام صادق(ع)می فرماید: نباید انسان شب چهارشنبه را شب زفاف خویش قرار دهد.[ 4]

 امام رضا(ع) می فرمایند: آنکه شب ورود و بقاء قمر در برج عقرب زفاف کند از زندگی خیری عایدش نمی شود.[ 5]

 امام عسکری (ع) می فرمایند:ازدواج در شب محاق ماه باعث سقط فرزند می گردد.[ 6]

 امام باقر (ع) زفاف در گرمای روز که خورشید در وسط آسمان است را باعث اختلاف و تفرقه می شمارد.[ 7]

وقت مناسب برای زفاف (نزدیکی و رابطه جنسی):

– رابطه جنسی و مقاربت در شب های دوشنبه، سه شنبه، پنج شنبه ، جمعه و همچنین روز پنج شنبه موقع زوال و روز جمعه پس از عصر.

– در روایات آمده نطفه ای که در شب دوشنبه منعقد شود با قرآن مأنوس خواهد شد و آن را حفظ خواهد نمود و به آنچه خداوند برای او محقق کند راضی خواهد بود.

===============

پی نوشت

[ 1]. حلیه المتقین، ص 75.

[ 2]. همان، ص 69.

[ 3]. بحار، ج 103، ص 268.

[ 4] وسایل الشیعه، ج 14، ص 64

[ 5] وسایل الشیعه، ص 80

[ 6] وسایل الشیعه، ص 80

[ 7] المقنعه، ص 514 ؛ الوسیله، ص 313، بحارالنوار، ج 103، ص 281

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

برچسب و تگ های مطلب نکاتی که شب زفاف باید مورد توجه قرار گیرد:

نکاتی که شب زفاف باید مورد توجه قرار گیرد, شب زفاف, شب زفآف چیست, دستمال شب اول ازدواج, زفاف, شب حجله, دستمال خونی شب عروسی, شب عروسی, زفاف چیست, شب عروسی, پارگی پرده بكارت, آموزش شب زفاف, داستان شب زفاف, در شب زفاف, پرده بکارت, انواع بکارت, عکس بکارت, انواع پرده بکارت
,

مطالب و محصولات مشابه

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید ♥