همه چیز درباره قفل دیفرانسیل

همه چیز درباره قفل دیفرانسیل

قفل دیفرانسیل چیست؟ و چه کاربردی دارد؟
what differential lock
همه چیز درباره ی قفل دیفرانسیل:
دیفرانسیل قفل کننده (قفل دیفرانسیل) می تواند به وسیله نقلیه شما در شرایط دشوار و خارج از جاده، تقویت لازم را بدهد. دانستن نحوه و زمان استفاده از قفل دیفرانسیل به شما امکان می دهد تا به راحتی از زمین های دشوار عبور کنید و به شما کمک می کند تا از وسیله نقلیه خارج از جاده خود بیشتر استفاده کنید.
What is a differential lock? And what is its use?
All about the differential lock:
A locking differential (differential lock) can give your vehicle the boost it needs in difficult off-road situations. Knowing how and when to use the differential lock will allow you to navigate difficult terrain with ease and help you get the most out of your off-road vehicle.

 

قفل دیفرانسیل چیست و چه کاربردی دارد

عکس مطلب قفل دیفرانسیل چیست و چه کاربردی دارد"تبلیغات ویژه فان طب"
قفل دیفرانسیل چیست و چه کاربردی دارد,عکس قفل دیفرانسیل چیست و چه کاربردی دارد,سئو قفل دیفرانسیل چیست و چه کاربردی دارد,مقاله قفل دیفرانسیل چیست و چه کاربردی دارد,

توضیحات کامل مطلب قفل دیفرانسیل چیست و چه کاربردی دارد

آشنایی با قفل دیفرانسیل:

قبل از اینکه بتوانیم نقش یک قفل دیفرانسیل را درک کنیم، باید درک اساسی از نحوه عملکرد یک دیفرانسیل باز استاندارد داشته باشیم. بیشتر خودروها قرار است به یک دیفرانسیل باز مجهز شوند که نیرو را از موتور به محور می فرستد و به چرخ ها اجازه می دهد در حین چرخش با سرعت های مختلف بچرخند. از آنجایی که مسافتی که هر چرخ باید طی کند متفاوت است، چرخ بیرونی سریعتر از چرخ داخلی که طول کمتری برای طی کردن دارد حرکت می کند.

به طور معمول، چرخی که کمترین میزان کشش را داشته باشد، بیشترین قدرت را دریافت می کند. از آنجایی که برای اکثر شرایط رانندگی در جاده مناسب هستند، اکثر خودروهای دو چرخ متحرک دارای دیفرانسیل باز هستند. آنها همچنین مقرون به صرفه تر از خودرهایی که دارای قفل دیفرانسیل هستند می باشند، که در بسیاری از خودروهای چهار چرخ متحرک یافت می شود.

قفل دیفرانسیل چیست؟

قفل دیفرانسیل به هر دو چرخ اجازه می دهند با سرعت یکسان حرکت کنند، بنابراین وقتی کشش برای یک چرخ از بین می رود، هر دو چرخ بدون توجه به میزان مقاومت همچنان به چرخش خود ادامه می دهند. اگر قصد دارید در خارج از جاده هاردکور انجام دهید، می توان آنها را به محور جلو یا عقب یا حتی به هر دو محور اضافه کرد. به عنوان مثال، اگر در حال خزیدن در مسیری صخره ای هستید و یکی از چرخ های شما به صورت آزاد در هوا آویزان می شود، یک دیفرانسیل باز تمام نیرو را به چرخی می فرستد که کمترین مقاومت را داشته باشد.

آشنایی با قفل دیفرانسیل, انواع قفل دیفرانسیل, کاربردهای انواع قفل دیفرانسیل

عملکرد قفل دیفرانسیل

بنابراین در حالی که آن چرخ آزادانه می چرخد، چرخی که همچنان با زمین تماس دارد ساکن خواهد بود. این واقعاً به هیچ وجه به وضعیت کمک نمی کند. با قفل دیفرانسیل، از آنجایی که قدرت برابر به هر دو چرخ منتقل می شود، یک چرخ با تماس با زمین می تواند همراه با چرخ آزاد بچرخد و خودرو را به سمت آزادی به جلو سوق دهد. به دلیل کشش بیشتر، دیفرانسیل های قفل برای آفرود عالی هستند، به همین دلیل است که اغلب در جیپ رانگلر، کامیون ها و سایر دکل های 4×4 یافت می شوند.

انواع قفل های دیفرانسیل:

قفل های دیفرانسیل ترمز هدفی مشابه با قفل های دیفرانسیل دارند، اما یکسان نیستند و نمی توانند جایگزین قفل دیفرانسیل کامل شوند. دو نوع اصلی قفل دیفرانسیل وجود دارد: اتوماتیک و قابل انتخاب.

قفل های اتوماتیک

دیفرانسیل های قفل خودکار دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد: دیفرانسیل هایی که به طور خودکار بدون نیاز به انجام کاری از راننده قفل می شوند. برخی از دیفرانسیل های قفل خودکار، یا قفل های تمام وقت، بسته به شرایط رانندگی فقط قفل را باز می کنند، به این معنی که تمام مواقع دیگر دیافراگم ها قفل می شوند.

نمونه بارز این قفل های دیترویت است که تنها دارای سه چرخ دنده ضامن دار است و در حالت قفل باقی می ماند مگر اینکه نیروی خارجی به گونه ای دیگر عمل کند و چرخ ها را با سرعت های مختلف بچرخاند.

بنابراین از آنجایی که قفل دیترویت دائماً در موقعیت قفل است، برای آفرود و مسیرهای پیاده روی عالی است، اما برای سواری در خیابان یا رانندگی روزانه در بزرگراه ها مطلوب نیست. اگر وسیله نقلیه ای با فاصله بین دو محور کوتاه دارید، مانند جیپ رانگلر دو در، مراقب باشید، زیرا قفل های خودکاری که در حالت بسته باقی می مانند می توانند در هنگام کنترل جاده کمی خطرناک باشند.

درباره ی قفل دیفرانسیل, عیب های قفل دیفرانسیل, کارایی قفل دیفرانسیل

کارایی قفل های دیفرانسیل

سایر تفاوت های قفل خودکار برعکس هستند، به این معنی که فقط در صورت لزوم به طور خودکار قفل می شوند.

از آنجایی که قفل های خودکار به شما اجازه نمی دهند کنترل کاملی روی دیفرانسیل خود داشته باشید، ممکن است هنگام رانندگی در جاده کمی ناخوشایند باشند و استرس بیشتری به خودرو و همچنین لاستیک ها وارد کنند. آنها همچنین می توانند هنگام قفل و باز کردن بلند باشند، که پس از مدتی می تواند بسیار آزاردهنده باشد. باز کردن قفل نیز می تواند در زمان های نامناسب تصادفی هنگام رانندگی اتفاق بیفتد. اگر به دنبال داشتن یک وسیله نقلیه کاملاً خارج از جاده در گاراژ خود هستید، یک قفل خودکار ممکن است گزینه ای ارزان تر و کاربردی تر از نوع بعدی قفل دیفرانسیل باشد.

درباره ی قفل دیفرانسیل, عیب های قفل دیفرانسیل, کارایی قفل دیفرانسیل

قفل دیفرانسیل قابل انتخاب

قفل های دیفرانسیل قابل انتخاب

در حالی که راننده کنترل کمی بر روی تفاوت های قفل خودکار دارد، قفل های قابل انتخاب آزادی تعویض آزادانه بین دیفرانسیل قفل شده و باز را می دهند. در حالی که قفل های برقی در وسایل نقلیه مدرن رایج تر هستند، قفل های کابلی یا هوا نتایج مشابهی را به دست می آورند. اگرچه کمدهای قابل انتخاب که به عنوان کمدهای دستی نیز شناخته می شوند، معمولاً گرانتر از کمدهای خودکار هستند، اما دوام بیشتری خواهند داشت و در دراز مدت مشکلات کمتری ایجاد می کنند.

کیسه های هوا از یک سیستم کمپرسور استفاده می کنند که می تواند دیفرانسیل را با فشار یک دکمه قفل کند. پس از فعال شدن، سیستم قفل پنوماتیکی چرخش چرخ دنده ها را متوقف می کند و در نتیجه دیفرانسیل قفل می شود. مگر اینکه قفل هوا فعال شود، دیفرانسیل در حالت باز باقی می ماند، که با این حال، برای کسانی که دکل هایی دارند که به عنوان یک راننده روزانه و یک جانور خارج از جاده عمل می کنند، عالی است.

قفل های الکترونیکی که گاهی اوقات به آنها قفل الکترونیکی نیز گفته می شود، شبیه به سیستم های هوا هستند، زیرا تنها با فشار دادن یک دکمه برای شروع قفل متفاوت نیاز دارند. در یک مفهوم اساسی، قفل های الکترونیکی جریان الکتریکی را ارسال می کنند که سیستم قفل را فعال می کند و دیفرانسیل قبلی باز را می بندد. مدل آفرود جیپ رانگلر، روبیکون، دارای دیفرانسیل قفل الکترونیکی Tru-Lok در جلو و عقب است که می‌تواند با چرخاندن یک سوئیچ راه اندازی شود.

پس از درگیر شدن قفل ها، نیرو به طور مساوی بین چرخ ها توزیع می شود تا عملکرد خارج از جاده و قابلیت های حرکت روی صخره افزایش یابد. داشتن یک قفل قابل انتخاب واقعاً وسیله نقلیه شما را به اندازه کافی همه کاره می کند تا بتواند تمام نیازهای رانندگی روزانه شما در طول هفته و همچنین گشت و گذارهای خارج از جاده شما را در هر زمانی انجام دهد.

یک قفل با کابل از یک سیستم تعویض کابل استفاده می کند که به مکانیزم قفل متصل است. به طور معمول با یک شیفتر دستی مجهز شده است، برخی از آنها را می توان به یک کلید الکتریکی تبدیل کرد. در حالی که کابل ها مانند قفل های هوا هستند، می توانند کمی محکم تر و بادوام تر باشند. با این حال، در صورت نصب نادرست یا استفاده نادرست، همچنان ممکن است آسیب ببینند. بنابراین در حالی که قفل های قابل انتخاب دارای قطعات متحرک بسیار بیشتری نسبت به قفل خودکار هستند، کنترل و قابلیت رانندگی بیشتری را ارائه می دهند. به دلیل ساده تر بودن قفل خودکار، اگر مشکلی پیش بیاید، تعمیر آن آسان تر خواهد بود.

مزایای قفل دیفرانسیل :

قفل های قابل انتخاب ممکن است مزایای بیشتری نسبت به قفل های دیفرانسیل خودکار داشته باشند، اما هرکدام از آنها عملکرد و قابلیت های آفرود را برای مقابله با موانع سخت در مسیر بهبود می بخشند. در اینجا چند دلیل برای سرمایه گذاری در دیفرانسیل قفل کننده وجود دارد.

– قدرت را به طور مساوی روی چرخ ها توزیع می کند.

– بهبود عملکرد خارج از جاده.

– کشش را در زمین های ناهموار بهبود می بخشد.

– می تواند برای محور جلو، محور عقب یا هر دو مجهز شود.

– برخی را می توان با فشار دادن یک دکمه فعال کرد.

– قفل های قابل انتخاب برای رانندگان روزانه عالی هستند.

آشنایی با قفل های دیفرانسیل, درباره ی قفل دیفرانسیل, عیب های قفل دیفرانسیل

مزایا و معایب قفل های دیفرانسیل

معایب قفل دیفرانسیل :

در حالی که قفل کردن دیفرانسیل ها برای اکثر افرادی که قصد انجام چرخ زدن دارند مفید خواهد بود، چند نکته منفی وجود دارد که باید به آن فکر کنید. قفل های قابل انتخاب، علیرغم هزینه بالاتر، نکات مثبت بیشتری نسبت به قفل های اتوماتیک ارائه می دهند. با این حال، آنها کمی پیچیده تر هستند، به این معنی که اگر مشکلی رخ دهد، نسبت به یک قفل خودکار ساده تر، راه حل ساده تری خواهد داشت. در اینجا برخی از معایب دیفرانسیل قفل وجود دارد:

– هزینه بالاتر برای قفل های قابل انتخاب.

– صدای جیک یا پارس کردن لاستیک هنگام پیچیدن.

– درگیر شدن و جدا شدن سخت برای قفل های خودکار.

– در صورت استفاده نادرست، می تواند فشار بیشتری بر اجزای خط محرکه وارد کند.

– اگر قفل های قابل انتخاب خراب شوند، می توان آن ها را تعمیر کرد.

بسته به نحوه استفاده از وسیله نقلیه خود، شاید دیفرانسیل باز استاندارد تنها چیزی باشد که نیاز دارید. اما اگر می خواهید طعم عالی در فضای باز را بچشید و قصد دارید کمی آفرود انجام دهید، واقعاً نمی توانید با قفل دیفرانسیل اشتباه کنید!

منبع : بیتوته

برچسب و تگ های مطلب قفل دیفرانسیل چیست و چه کاربردی دارد:

قفل دیفرانسیل چیست و چه کاربردی دارد, قفل دیفرانسیل, قفل دیفرانسیل چیست, کاربردهای قفل دیفرانسیل, آشنایی با قفل دیفرانسیل, انواع قفل دیفرانسیل, کاربردهای انواع قفل دیفرانسیل, مزایا و معایب قفل های دیفرانسیل, معایب قفل های دیفرانسیل, مزیت های قفل های دیفرانسیل, آشنایی با قفل های دیفرانسیل, درباره ی قفل دیفرانسیل, عیب های قفل دیفرانسیل, کارایی قفل دیفرانسیل,قفل دیفرانسیل, قفل دیفرانسیل چیست, کاربردهای قفل دیفرانسیل, آشنایی با قفل دیفرانسیل, انواع قفل دیفرانسیل, آشنایی با قفل های دیفرانسیل, درباره ی قفل دیفرانسیل, عیب های قفل دیفرانسیل,کارایی قفل دیفرانسیل, کاربردهای انواع قفل دیفرانسیل, مزایا و معایب قفل های دیفرانسیل, معایب قفل های دیفرانسیل, مزیت های قفل های دیفرانسیل,قفل دیفرانسیل, قفل دیفرانسیل چیست, کاربردهای قفل دیفرانسیل,قفل دیفرانسیل چیست ؟,قفل دیفرانسیل خودرو,قفل دیفرانسیل ماشین,دیفرانسیل,

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید ♥